Bir sonraki elektrifikasyon dalgasının ana hatlarını çizen bir yol haritasının parçası olarak, Kia yaklaşan EV‘lerinin 800V şarj kapasitesine sahip olacağını duyurdu.

Otomobil üreticisi henüz modelleri ayrıntılı olarak açıklamadı, ancak özellikle EV’leri desteklemek için geliştirilen bir platform üzerine inşa edileceğini belirtti. Amaca uygun tasarlanmış bir platformda elektrikli otomobiller inşa etmek, marka için çarpıcı bir yüz ifade ediyor.

Pille çalışan iki modeli, Niro EV ve Soul EV, benzinle çalışan modellerin varyantları olarak karşımıza geliyor. Kia, 310 kilometreye kadar sürüş menzilinin kilidini açmayı vaat eden akü teknolojisini de geliştirmek için çalışıyor. Şirket yaptığı yatırımların giderek artan sayıda alıcıyı benzinden vazgeçmeye ikna edeceğini umuyor.

Kia ayrıca elektrikli arabaları büyük kitlelere getirmek istiyor. Bu yüzden maliyetleri kontrol altında tutmak için 400 voltluk bir sistem de sunacak. Daha fazla araba kullanan sürücüler 800 voltluk sistem için ekstra ödeme yapacak. Otomobiller, uyumlu bir istasyona takıldığında 20 dakikadan az sürede yüksek hızlı şarj süreleri sunacak. Menzil kaygısından muzdarip olmayanlar ise 400 voltluk bir sistemi seçerek tasarruf sağlayabilecek.

Kia, yeni nesil elektrikli otomobillerini 2021 yılında Avrupa pazarında piyasaya sürecek. Ayrıca Güney Koreli şirket 2025 yılına kadar küresel olarak en az 11 elektrikli otomobil piyasaya sürmeyi planlıyor. 2026 yılına kadar yıllık 500.000 pille çalışan modelin küresel satışını hedefliyor.

YORUM YOK

CEVAP VER