Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin ilk yerli otomobili olma özelliğine sahip olan Günsel B9’un bu ay içerisinde tanıtımının yapılacağı bildirildi. KKTC yerli otomobili için toplam 28 ülkeden 800 tedarikçiyle anlaştığını duyurdu. KKTC’nin yerli otomobili Günsel B9’un tasarımını ise Türk mühendisler yaptı. Aracın prototip üretiminin tamamlandığı ve 20 şubat günü modelin ilk tanıtımının yapılacağı belirtildi.

Yakın Doğu Üniversitesi Mütevelli Heyeti Başkanı Prof. Dr. İrfan Suat Günsel yaptığı açıklamada, yerli otomobil projesinin tamamen kendisine ait olduğunu belirtti. Günsel ayrıca otomobilin tüm ARGE çalışmalarının başkanlığını da yapıyor. Günsel B9 yerli otomobilin üretiminde toplam 109 mühendis 1,2 milyon saat mesai harcadı.

10 Bin Parçadan Oluşuyor

Tamamı özgün ve ileri teknolojiye sahip 10 bin parçadan oluşan Günsel B9, geliştirilmeye devam ediyor. Seri üretimine 2021 yılında başlanacak olan Günsel’in senede iki bin araç üretmesi bekleniyor. KKTC’nin ilk yerli otomobilinin 2025 yılında ise senede 20 bin araç üretmesi planlanıyor. Ülke ekonomisine de katkı sağlayacak olan bu projenin merak edilen tüm detayları 20 şubat günü kamuoyuyla paylaşılacak.

YORUM YOK

CEVAP VER