Koronavirüs Aşısı: Birçok Ülkede Aşıyı Saklamak İçin Uygun -70 Derecede Depo Yok

Koronavirüs Aşısı: Birçok Ülkede Aşıyı Saklamak İçin Uygun -70 Derecede Depo Yok

Koronavirüs salgınının ortaya çıkmasından bir yıl sonra, geçtiğimiz günlerde art arda etkili aşı haberleri geldi. Bazı çalışmalar, yüzde 90 oranında başarılı olduklarını belirtti.

Başarılı koronavirüs aşı çalışmaları içinde, Almanya’da yaşayan Türk bilim insanları Uğur Şahin ve Özlem Türeci’nin BioNTech ve Pfizer’in geliştirdiği aşı önemli bir noktada. Bu aşı insanlar için umut oldu denebilir ancak aşının lojistiği ve dağıtımı konusunda sorunlar olabilir.

Bilim Kuru Üyesi Ceyhan: Aşıyı depolayacak depolar yok

Koronavirüs Bilim Kurulu Üyesi Mehmet Ceyhan, yaptığı açıklamada milyonlarca kutu aşının depolanması için, eksi 70 derecede depo olması gerektiğini ve bunun oldukça pahalı bir süreç olduğunu söyledi. Depo probleminin çok ciddi olduğunu söyleyen bilim kurulu üyesi, sürenin kısa olduğunu belirtti.

Aşıyı bulan Uğur Şahin: Aşının salgını bitireceğinden eminim

Dünyanın beklediği haberi veren Uğur Şahin, aşıya oldukça güveniyor. Şahin yaptığı açıklamada, aşının koronavirüs salgınını bitireceğinden emin olduğunu söylemişti. Avrupa Birliği ile Şahin’i şirketi BioNTech arasında 300 milyon doz için sözleşme imzalandı.

Trump, Nisan ayına kadar ABD’deki herkese aşıdan dağıtılacağını ifade etti. Öte yandan Mehmet Ceyhan’a göre bu altyapı ABD’de de yok. Aşının lojistik ağ altyapısının kurulması için en az 5-6 aya ihtiyaç var.

Ahmet Can Bilici
Ahmet Can Bilici Ahmet Can Bilici
comments powered by Disqus