Koronavirüs salgınına karşı herkesin merak ettiği konuların başında, aşı ne zaman gelecek ve aşı Türkiye’de ücretsiz olacak mı soruları var.

Dünya çapında 1,5 milyara yakın insanın hayatını kaybetmesine neden olan yeni tip koronavirüs (kovid-19) Türkiye’nin de en önemli gündem maddesi. Farklı ülkelerden art arda gelen aşı haberlerinin ardından, ülkelerin aşı sipariş haberleri de konuşuluyor. Almanya’da BioNTech & Pfizer ortaklığındaki aşının aldığı ciddi, başarılı sonuç; ABD’de Moderna adlı şirketin aşısı, Rusya’nın Sputnik V aşısı en çok konuşulanlardan. Buna ek olarak Çin’de, koronavirüs aşısını sağlıyor. 

Türkiye’nin bu aşılardan kaç doz sipariş vereceği henüz net görünmüyor ancak akıllardaki en önemli soru bu aşılardan ücretsiz alabilecek miyiz? Koronavirüs aşısı ücretsiz olacak mı yoksa bir ücret ödemek gerekecek mi…

Bakan Koca bu soruyu yanıtladı: Koronavirüs aşısı ücretsiz mi?

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Hürriyet gazetesine konuyla ilgili konuştu. Koca, Türkiye’deki risk grubunda yer alan 5 milyona yakın kişinin aşılanmasının ücretsiz olacağını belirtti. 

Bu da, diyabet, kalp gibi kronik ağır hastalıkları olan kişilerin aşı konusunda hem öncelikli olacağını hem de ücretsiz sunulacağını gösteriyor.

Koronavirüs aşılarının fiyatları ne?

Pfizer & BioNTech koronavirüs aşısının Avrupa Birliği ülkeleri için satış fiyatı yaklaşık 15 Euro, ABD içinse 20 Euro olduğu ortaya çıkmıştı. Yüksek kur faktörünü de değerlendirirsek, bu aşının Türkiye’deki fiyatı en az 200-250 TL olabilir gibi görünüyor.

Bakanlık, hangi ülkenin aşısının bahse konu olduğunu belirtmemesine karşın, aşı konusunda risk grubunun (yaşı ileri ve kronik hastalık sahibi) kişiler için ücretsiz olacağını açıklaması, kafalardaki soru işaretlerini biraz da olsa giderdi. 

YORUM YOK

CEVAP VER