Dünya çapında milyonlarca insanın evden çıkmamasına, pek çok toplantının iptal olmasına neden olan COVID-19 koronavirüs salgını halka açık sayısız yeri hayalet bölgelere dönüştürdü.

31 Aralık 2019’da Çin’in Wuhan şehrinde tespit edilen COVID-19 Dünya Sağlık Örgütü tarafından 11 Mart 2020’de salgın olarak nitelendirdi. Bütün dünyaya yayılan bu hastalık 166 ülkede 200.000’den fazla insanı etkileyerek 8.700’den fazla ölüme neden oldu. Hastalığa yakalanmaktan korkan halk evlerine kapandı. Pek çok şirket çalışanlarına evden çalışmalarını söyleyerek iş merkezlerini geçici süreliğine kapattı. Bu nedenle dünya genelinde toplanma alanları oldukça boşaldı.

Geospatial World, Maxar Technologies‘in uydusunu kullanarak boşalan popüler turistik mekanları, kalkış için bekleyen uçak hatlarını, kayak kiralama otoparklarını dolduran kiralık arabaların görüntülerini bir araya getirerek bir video hazırladı. Birçok ofis, restoran ve diğer buluşma noktaları boşaltıldığı için zemin seviyesinden görüntüler daha da çarpıcı olarak görülüyor.

YORUM YOK

CEVAP VER