M1 İşlemcili MacBook Pro Test Edildi: Tam Olarak Hazır Değil

M1 İşlemcili MacBook Pro Test Edildi: Tam Olarak Hazır Değil

Patrick Moorhead adlı ünlü bir analist, yeni M1 işlemcili MacBook Pro’yu satın aldı ve bazı testler gerçekleştirdi. Moorhead, MacBook Pro’nun tam anlamıyla hazır olmadığını söyledi.

Apple, One More Thing adlı yakın zamanda düzenlediği etkinlikte, yeni MacBook Pro, MacBook Air ve Mac mini ürünlerini tanıtmıştı. Bu modellerde öne çıkan konulardan biri ise, ARM tabanlı Apple M1 işlemci ile gelmesi oldu. Bu yenilik, dizüstü bilgisayarlar alanında radikal bir durum olarak yorumlanmıştı, gelen bilgiler M1 işlemci için soru işaretlerinin artabileceğini gösterdi.

Apple MacBook Pro günlük kullanıma hazır mı?

Ünlü analist Patrick Moorhead, Twitter’da yaptığı paylaşımda M1 işlemcili MacBook Pro’yu satın aldığını ve bazı testler yaptığını aktardı.

> Going to doing some testing. What questions do you have about the new [\#MacBookProM1](https://twitter.com/hashtag/MacBookProM1?src=hash&ref_src=twsrc%5Etfw)? [pic.twitter.com/zHH2mIar7I](https://t.co/zHH2mIar7I) > > — Patrick Moorhead (@PatrickMoorhead) [November 20, 2020](https://twitter.com/PatrickMoorhead/status/1329596696746192898?ref_src=twsrc%5Etfw)

Moorhead’e göre MacBook Pro’da yavaş açılma sorununun yanı sıra, bazı önemli uygulamaları açma konusunda problemler söz konusu.

Yeni MacBook Pro’nun M1 işlemcili performansında öne çıkan detaylarsa şöyle sıralandı:

  • Adobe Reader XI 11.0.10 yüklemesinde sorun yaşanıyor.
  • Acrobat DC, Apple silicon işlemci tabanlı cihazlara yüklenemiyor.
  • WinZip 8 yüklenebilmesine karşın çalışmıyor.
  • Samsung SSD yazılımı yüklenemiyor.
  • Logitech C922 kamera kontrol uygulamasında çökme yaşanıyor.
  • Rosetta üzerinde Microsoft Edge çöküyor.

Apple, yeni M1 işlemcili cihazlarında ciddi bir performans artışı vaadinde bulunmuştu. Şirket buna ek olarak, macOS yazılımlarında ARM tabanlı işlemci ile uyumlu sürüm yayınlanana kadar, x86 uyumlu uygulamaların, emülatör olarak kullanılan Rosetta’da çalışacağını belirtmişti.

Bundan ötürü çeşitli performans sorunlarının ortaya çıkacağı bekleniyordu. Ancak bu sorunların günlük kullanımda da dahi ciddi fark edilecek düzeyde olması, Apple tarafından nasıl karşılanacak yakında göreceğiz.

Ahmet Can Bilici
Ahmet Can Bilici Ahmet Can Bilici
comments powered by Disqus