Microsoft’un Yeni Yapay Zeka Modeli, E-Postalardan Yapılacaklar Listesi Oluşturuyor

Microsoft’un Yeni Yapay Zeka Modeli, E-Postalardan Yapılacaklar Listesi Oluşturuyor

Microsoft Yapay Zeka Ekibi ve Washington Üniversitesi, e-postaları analiz ederek otomatik olarak görev listeleri oluşturan “Smart To-Do” aracını tanıttı.

Smart To-Do, giden e-postaları tarayıp analiz ederek, eyleme geçirilebilir görevleri otomatik olarak oluşturan ve yapılacaklar listesi formunda sunan bir yapay zeka özelliği.

Örnek olarak, Pazartesi günü gerçekleşecek önemli bir toplantı için sunum hazırlayacağınızı yazdığınız bir maili tarayan yapay zeka, haftasonu içinde oluşturduğu yapılacaklar listesinde size, sunum hazırlığını bir madde olarak koyuyor ve son tarihi ile paylaşıyor.

![](images/microsoft-un-yapay-zeka-yapilacaklar-listesi-smart-to-do.png)

Yakında yayınlanacak olan yapay zeka özelliği, bir araştırma makalesinde detaylandırıldı.

Makalede, “Bu çalışmada kullanıcıların vaat edilen eylemlerini takip etmelerine yardımcı olmak için e-posta bağlamından ve meta verilerden otomatik olarak yapılacak öğeleri oluşturma görevini sunuyoruz” ifadesi yer aldı.

Yapay zekanın gerçekten etkili bir şekilde, insanlara taahhüt ettiğiniz ifadeleri size bir görev olarak sunmasını bilmek, gerçekten etkileyici bir özellik. AI’ın, söz verdiğiniz işleri gerçekten not edeceğini bildikten sonra, tüm e-postalarınıza bu durumu gözeterek yanıt verebilirsiniz.

Smart To-Do’yu denemek için birçok kişi sabırsızlıkla bekliyor. Ancak hizmetin, Outlook ya da diğer mail servislerinde yer alacağının henüz bir garantisi yok. Teknoloji, faaliyete geçmeden önce uzun bir geliştirme sürecinden geçebilir.

Gelen bilgilere göre Smart To-Do, Haziran ayında bir etkinlikte tanıtılacak. Online olarak gerçekleşecek etkinliğin ardından, Microsoft’un AI özelliğinin ne zaman mail platformlarında yer alacağını takip edeceğiz.

Ahmet Can Bilici
Ahmet Can Bilici Ahmet Can Bilici
comments powered by Disqus