Milli Eğitim Bakanlığı Eğitim Bilişim Ağı (EBA), okullarla ilgili çevrimiçi çalışmaların sürdürüldüğü bir platform. Koronavirüs salgını sonrasında okullarda örgün eğitime ara verilmesiyle birlikte ise, EBA milyonlarca öğrencinin uzaktan eğitim için giriş yaptığı, önemli bir web sitesi haline geldi.

Bakanlık, EBA’nın uzaktan eğitim sürecinin uygulandığı tarihler arasındaki web site istatistiklerini paylaştı. 

2,7 milyar tıklanma

MEB’in sosyal medyada paylaştığı istatistiklerinde, 23 Mart ve 5 Haziran tarihleri arasında 2,7 milyarın üzerinde sayfa gösterimi elde edildiği aktarıldı. MEB, bu istatistiklerin aynı zamanda EBA’yı dünyanın en çok ziyaret edilen 6. eğitim sitesi, Türkiye’ninse 11. sitesi yaptığını paylaştı. MEB, EBA’nın akıllı telefon uygulamalarının indirilme sayılarını da paylaştı. EBA Android uygulaması 16,7 milyon indirme alırken, iOS uygulaması ise 1,8 milyon kere indirildi.

Girişlerin yüzde 54’ü mobil

MEB istatistiklerine göre, bu süreçte EBA’ya yapılan ziyaretlerin yüzde 54’ü mobil platformlardan gerçekleşti. Yüzde 41 oranında masaüstü PC girişi olurken, tablet ile girişin oranı ise yüzde 5 oldu. 

MEB’in paylaştığı rakamlara göre, öğrencilerin uzaktan eğitime katılması ile her ne kadar ciddi bir web sitesi trafiği ortaya çıksa da, Türkiye’de birçok öğrencinin uzaktan eğitime katılmak için yeterli teknolojik altyapıya sahip olmadığı görülüyor. TMMOB İstanbul İl Koordinasyon Kurulu, geçtiğimiz ay paylaştığı araştırma sonuçlarında 10 öğrenciden en az 3’ünün evinde internet erişiminin olmadığını açıklamıştı. 

YORUM YOK

CEVAP VER