NASA Ay Tuvaletlerini Tasarlamak İçin Yardımınızı İstiyor

NASA Ay Tuvaletlerini Tasarlamak İçin Yardımınızı İstiyor

Uluslararası Uzay İstasyonu yirmi yılı aşkın bir süredir uzaya 240 astronot gönderdi. Ancak bu zaman içerisinde Aralık 1972’den bu yana uzaya gönderilen astronotlar Ay’a ayak basmadılar. Şimdi ise NASA 1972’den beri ilk kez bir kadın astronot ve bir sonraki erkek astronotu 2024 yılına kadar Dünya’nın uydusuna indirmek için hazırlanıyor.

Büyük miktarda hazırlık gerektiren ve uzay yolculuğunun pek çok zorlayıcı unsurunu içeren bu zaman çizelgesinde çalışılması gereken bazı temel ihtiyaçlar var. NASA şimdi çalışan bir tuvalet üzerinde çalışıyor.

![](images/nasa-toilet-1600x900.jpg)

Önceki tuvalet tasarımlarının yanı sıra NASA, daha küçük, daha verimli ve hem mikro çekimde hem de ay çekiminde çalışan yeni bir yineleme istiyor.

Bu hafta başlatılan Lunar Loo Challenge şeklinde adlandırılan yarışma ile NASA herkesi Artemis ay inişlerinde kullanılmak üzere uyarlanabilecek bir tuvalet konsepti sunmaya davet ediyor. Geleneksel havacılık mühendisliğinden farklı bir zihniyetle soruna yaklaşacaklarını bilerek şirket küresel toplumdan fikir almak istiyor.

Rekabetçi tuvalet tasarımları, NASA adına yarışmayı yöneten yenilik ağı HeroX‘e sunulacak. Ayrıca 18 yaş altı gençler için bir kategorisi olan yarışma için şirket basın bülteninde açıkça belirtildiği gibi, “Öğrencilerin bu tasarım problemini yetişkinlerle aynı kısıtlamalar olmadan düşünebileceklerini biliyoruz.” dedi.

![](images/nasa_toilet-1600x1000.jpg)

Aranan tuvalet için oldukça kapsamlı bir teknik gereksinimler listesi bulunuyor ve içerik oluşturucularının kadın ihtiyaçları ve hastalık gibi bir dizi faktörü hesaba katmaları gerekiyor.

35.000$ ödülü olan yarışmanın başvuruları için son tarih 17 Ağustos olarak açıklandı. Ayrıca yarışmanın yetişkin kazananları 30 Eylül‘de ve genç kazananları 20 Ekim‘de duyurulacak.

Beyza Bayrakdar
Beyza Bayrakdar Beyza Bayrakdar
comments powered by Disqus