NASA Curiousity Ekibi, Mars Kaşifini Evden Yönetiyor

NASA Curiousity Ekibi, Mars Kaşifini Evden Yönetiyor

2,5 milyar dolarlık maliyetiyle dudakları uçuklatan, NASA’nın Mars keşif aracı Curiousity’yi, 225 milyon kilometre uzaklıktaki gezegenin etrafında sürmek pek kolay olmasa gerek. Her ne kadar bazı soru işaretlerini beraberinde getirse de, NASA’nın Curiousity ekibinin bunu yaptığı ortaya çıktı.

Amerikan Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi, Curiousity ekibinin, bünyesinde yüzlerce insanın yer aldığı, devam eden bu önemli görevi sürdürürken, içinde bulunduğumuz duruma nasıl uyum sağladığını paylaştı.

Ekip lideri Alicia Allbaugh, konuyla ilgili “Hepimiz genellikle bir odadayız ve ekranları, görüntüleri ve verileri paylaşıyoruz” ifadesini kullandı. Allbaugh ayrıca, “Her an yaklaşık 15 sohbet kanalını izliyorum. Normalde olduğundan daha fazla yer değiştirmek, esnek olmak zorundayım” dedi.

Tabii ki görev kapsamında video görüşmeleri de var. Hatta bazen aynı anda birkaç tane… Daha önce yüksek performanslı iş istasyonlarında gerçekleştirilen görüşmeler, artık dizüstü bilgisayarlarla gerçekleşiyor. Yaşanan karmaşıklığın, planlama sürecini eskiye göre biraz daha verimsiz hale getirmesine karşın görev sürüyor ve sonuçlar gelmeye devam ediyor.

![](images/nasa-curiousity-mars-kesif-araci.jpeg)

Mart ayının ortasında, Kaliforniya’daki ofisler tamamen boşaltıldı ve diğer saha çalışmaları da askıya alındı. Ancak Mars yüzeyindeki görevini sürdüren Curiousity’den veriler gelmeye devam ediyor. Curiousity yine bir kayaya kadar ilerledi, bir örnek aldı ve ekiple paylaştı.

Görev devam ediyor!

Ahmet Can Bilici
Ahmet Can Bilici Ahmet Can Bilici
comments powered by Disqus