Volkswagen, bir süredir Manisa’da açması planlanan fabrikası ile gündeme geliyordu. Binlerce kişiye iş imkanı sağlayacak olan 1 milyar Euro’luk yatırım planı, “koronavirüs nedeniyle azalan talep” nedeniyle iptal edildi.

Türkiye’de otomotiv sanayiinin çok yakından takip ettiği Volkswagen Türkiye yatırımı resmen iptal oldu. Şirketin CEO’su tarafından yapılan açıklamada, Türkiye’de Manisa’ya kurulması planlanan fabrikadan vazgeçildi.

Volkswagen şirket kurmuştu

Otomotiv devi Volkswagen, Türkiye’deki yatırımı için, Volkswagen Turkey Otomotiv Sanayi ve Ticaret A.Ş. adında, 943 milyon lira sermayeli bir şirket kurdu.

Şirket, Manisa’da tesis için bir arazi dahi belirledi. Yaklaşık 1 milyar Euro olması beklenen yatırım, en az 5 bin kişiye istihdam yaratacaktı. Volkswagen, Türkiye’de fabrika açmak yerine Slovakya’daki fabrikayı büyütme kararı aldı.

Türkiye’deki fabrikada Passat ve Skoda Superb üretilecekti

VW’nin Slovakya’da bulunan ve Audi Q7, Audi Q8 ve Porsche Cayenne gibi modellerin üretildiği Bratislava fabrikasına yeni üretim bandı eklenecek ve Türkiye’de üretilmesi planlanan araçlar burada üretilecek. Volkswagen Türkiye fabrikası üretime başlasaydı, Passat ve Skoda Superb modellerinin üretimi planlanıyordu.

YORUM YOK

CEVAP VER