JustWatch’un iddiasına göre Türkiye’de internet kullanıcılarının hangi video akış platformlarını tercih ettiğine yönelik bir araştırma yayınladı. 2020’nin üçüncü çeyreğini içeren verilere göre Türkiye’nin en popüler video akış platformu BluTV oldu. 

Video akış konusunda bilinen platformlardan biri olan JustWatch, 2020 üçüncü çeyrekte ülkelerin kullanıcı verilerini açıkladı. Yayınlanan rapora göre Türkiye’de video akış pazarının lideri yüzde 43’lük payı ile Blu TV. 

BluTV’nin pazar payı Netflix’in iki katı

Video platformu dendiğinde belki birçok kişinin aklına Netflix gelmiş olabilir. Ancak Türkiye’de BluTV, Netflix’e göre çok daha ciddi bir paya sahip. Rapora göre BluTV’nin payı, Netflix’in iki katı.

Doğal Holding iştiraki olan BluTV, popüler yerli yapımları ile Türkiye’de ilgi gören bir hizmet, ancak pazar payının bu denli yüksek olması önemli bir istatistik. Raporda, Amazon Prime Video’nun, Türkiye’de yeni hizmet vermeye başlamasına rağmen yüzde 16’lık pay elde etmesi de ilginç bir detay. 

Rapora göre video akış hizmetlerinin payları şu şekilde:

  • Blu TV: %43
  • Netflix: %24
  • Amazon Prime Video: %16
  • Diğer: %16

BluTV abonelik ücreti 22,90 TL ile, Netflix’in 17,99 TL’lik abonelik ücretine göre daha yüksek ancak yine de kullanıcılar, bu farktan ötürü Netflix’e yönelmiş görünmüyor. Amazon Prime Video ise, aylık 7,90 TL ödeme ile alınabilen bir hizmet. 

YORUM YOK

CEVAP VER