Nissan’nın ünlü CEO’su Carlos Ghosn, Japonya’da adli kontrol altındayken Lübnan’a kaçarak tüm dünyanın dikkatini çekti. Otomotiv devi Nissan, Carlos Ghosn için 90 milyon dolarlık tazminat davası açtığını duyurdu.

Mali usulsüzlük ve görevi kötüye kullanma gibi suçlardan dolayı gözaltına alınan Ghosn, yaklaşık bir buçuk senedir Japonya’da tutuluyordu. Bir anda Lübnan’a kaçan ve izini kaybettiren Ghosn, herkesin tepkisini çekmeyi başardı. Japonya’ya gelen ünlü bir müzik grubunun Japonya’dan ayrılacağı esnada büyük bir müzik kutusunun içerisine saklanarak Ghosn’un Lübnan’a kaçtığı iddia ediliyor.

Hakkında Kırmızı Bülten Çıkarıldı

Daha önceden Renault, Mitsubishi ve Nissan’da yönetim kurulu başkanı olarak da görev yapan Carlos Ghosn, şirketten elde ettiği kazancı olduğundan düşük gösterdiği ve kişisel yatırımlarından oluşan zararları da şirkete ödettiğinden ötürü 19 Kasım 2018 tarihinde Japonya’da gözaltına alınmıştı.

Mali usulsüzlük ve görevi kötüye kullanma suçlarından dolayı hakkında dava açılan Ghosn, 31 Aralık 2019 tarihinde İstanbul aktarmalı olarak Lübnan’a kaçmayı başardı.

YORUM YOK

CEVAP VER