NVIDIA’nın Yapay Zekası Pac-Man’ı Dört Gün İçinde Sıfırdan İnşa Etti

NVIDIA’nın Yapay Zekası Pac-Man’ı Dört Gün İçinde Sıfırdan İnşa Etti

Pac-Man 22 Mayıs 1980’de oyun salonlarında çıkış yaptığında, tasarlanması, kodlanması ve tamamlanması için harcanan zamanın 17 ay sürdüğünün kaydını tuttu. 40 yıl sonra, NVIDIA yeni GameGAN AI‘ını başka bir AI oyununu izlemeye dayalı olarak oyunu sıfırdan oluşturacak şekilde eğitmesi için sadece dört günün yeterli olacağını açıkladı.

Dublajlı GameGAN üretken bir ağdır. Genel olarak GAN’lar jeneratör ve ayırımcı olmak üzere iki sinir ağını eşleştirerek çalışır. Jeneratör, büyük bir örnek veri kümesi üzerinde eğitilir ve daha sonra jeneratöre gördüklerine göre bir görüntü üretmesi talimatı verilir. Ayrımcı ise daha sonra ikisinin birbirine ne kadar yakın olduğunu belirlemek için oluşturulan görüntüyü örnek veri kümesiyle karşılaştırır. Bu ağlar arasında geçiş yaparak, AI yavaş yavaş daha gerçekçi görüntüler yaratır.

![](images/pacman-1600x897.jpg)

Bu projede üretken ağ, oyunun 50.000 oyun oturumu kullanılarak eğitildi. Ardından üretken ağa statik duvarlardan ve noktalardan hayaletlere, Pac-Man‘ın kendisi ve etkileşimlerini yöneten kurallara kadar bir bütün olarak yeniden yaratması söylendi. Tüm süreç GP100‘lerin dörtlüsü üzerinde gerçekleşti. Ancak GameGAN, temel kod veya oyunun motoruna erişim sağlamadı. GameGAN, oyun oynarken ağabeyinizin omzuna bakarak kuralları öğrenmeye benzer şekilde, Pac-Man‘ı sadece başka bir AI’ın ekran hareketini izleyerek oluşturdu.

NVIDIA‘nın simülasyon teknolojisi başkan yardımcısı Rev Lebaredian, “Son yıllarda oyun oynayabilen ve bu oyunlarda ajan olan birçok yapay zeka yaratıldı. Ama bu aslında oyunun kendisini kara bir kutu olarak yeniden üretebilen ilk GAN.” dedi.

NVIDIA Toronto araştırma laboratuvarının direktörü Sanja Fidler gelişen teknoloji ile ilgili “Sonunda, sadece videoları izleyerek ve ajanların bir ortamda eylemde bulunduğunu görerek sürüş kurallarını, fizik yasalarını taklit etmeyi öğrenebilecek bir yapay zekaya sahip olabiliriz. GameGAN buna doğru ilk adım.” açıklamasını yaptı.

NVIDIA’nın GameGAN Pac-Man oyunu bu yaz sonunda çevrimiçi olarak piyasaya çıktığında hem insanların hem de CPU‘ların oynayabileceği tamamen işlevsel bir oyun olacak.

Beyza Bayrakdar
Beyza Bayrakdar Beyza Bayrakdar
comments powered by Disqus