İnternete bağlı araçların verilerini takip eden ve anonimleştirerek, otomotiv şirketlerinin kullanımına sunan Otonomo 46 milyon dolar yatırım aldı. Şirketin aldığı toplam yatırım 82 milyon dolara yükseldi.

Nesnelerin interneti yaklaşımının en önemli parçalarından biri, yakın gelecekte internete bağlanabilir araçlar. Connected cars olarak ifade edilen milyonlarca araç, şirketler için çok farklı yaklaşımlar sunuyor. İnternete bağlı araçların verilerini işleyen bir platform olan Otonomo, bulut tabanlı çalışan bir sistem. Sisteme bağlı araçları takip eden ve anonimleştiren Otonomo, bu konuda en iddialı girişimlerden.

Günde 20 milyon aracı takip ediyor

Otonomo, sisteme dahil olan 20 milyon araçtan günde 2,5 milyarın üzerinde veri topluyor. Toplanan veriler yalnızca otomotiv sektörünün devleri içinde değil, lojistik sektörü, araç kiralama sektörü ve akıllı şehir ve trafik yaklaşımları için önemli. Araçların o anda hangi istikamete yöneldiğini analiz edebilen sistem, ilerleyen dönemde trafik ışıklarını dahi optimize edebilecek bir yöne gidebilir.

Otomotiv devleriyle işbirliği

İsrail merkezli Otonomo, ABD ve Almanya’daki ofisleriyle şu anda 25’in üzerinde işbirliğine sahip. Otonomo müşterileri arasında BMW ve Daimler’in yanı sıra Mitsubishi ve Avis de yer alıyor. Şirketin tahminlerine göre, 2020 yılında Kuzey Amerika’da satılan otomobillerin yüzde 70’inden fazlası, bağlı araç kategorisinde olacak ve bu da, Otonomo’nun nasıl bir potansiyele sahip olduğunu gösteriyor. 

Toplam yatırım 82 milyon dolara ulaştı

Şirketin aldığı seri C yatırımı 46 milyon dolar oldu ve yatırım yapan grup içinde Avis-Budget grubu ve Alliance Ventures yer alıyor. Otonomo bu yatırımla, bugüne kadar aldığı yatırımı 82 milyon dolara çıkarmayı başardı. Şirketin aldığı son yatırımla, Japonya ve Güney Kore’ye açılma planlarının olduğu ifade ediliyor. 

YORUM YOK

CEVAP VER