Arama motoru devi Google, geçtiğimiz günlerde Rekabet Kurumu tarafından 200 milyon TL’ye yakın bir idari para cezasına çarptırılmıştı. Google konuyla ilgili bir açıklama yayınlayarak durumun yanlış anlaşılmadan ibaret olduğunu ve kurum ile görüşmelerin devam ettiğini belirtti.

Rekabet Kurumu, açıklamasında Google’ın “arama sonuçlarının en üstünde, reklam niteliği belli olmayan metin reklamlarına yer vererek, kendisine gelir getirmeyen organik sonuçlardaki firmaların faaliyetlerini zorlaştırmak” suçlaması nedeniyle, 4054 sayılı Rekabetin Korunması Hakkında Kanun’u ihlal etmişti. İncelemenin ardından Google’a 196 milyon 708 bin TL para cezası verildi. 

Google’dan açıklama geldi: Yanlış anlamaları gidermek üzere Rekabet Kurumu ile çalışacağız

Google’ın, 200 milyon TL’lik ceza sonrası yaptığı açıklama şu şekilde:

Kullanıcılar, Google’dan güvenebilecekleri ve yüksek nitelikli arama sonuçları sunmasını bekliyor. Biz de kullanıcılarımızın bu beklentisi doğrultusunda onlara en ilgili yanıtları sunarken arama sonuçları ile değil, reklam gösterimlerimizle gelir elde ediyoruz.

Google üzerindeki her reklam açık bir şekilde işaretlenerek diğer arama sonuçlarından ayrılmaktadır. Yapıcı yaklaşımımızı sürdürerek, Google arama hizmetinin nasıl çalıştığına ilişkin yanlış anlamaları gidermek üzere Rekabet Kurumu ile çalışmaya devam edeceğiz

YORUM YOK

CEVAP VER