Samsung Yeni OLED Teknolojisi İle Göz Sağlığını Koruyacak

Samsung Yeni OLED Teknolojisi İle Göz Sağlığını Koruyacak

Samsung, OLED ekran teknolojisinin her zaman ön saflarında yer alıyor ve piyasaya sürdüğü her amiral gemisi akıllı telefon, parlaklık, renk doğruluğu ve daha pek çok yeni rekor kırıyor. Şimdi Samsung, daha az mavi ışık yayan yeni nesil OLED panellerini duyurdu . Ayrıca bu paneller, 5G için de optimize edildi.

Yıllardır ekranlardan gelen mavi ışığın tehlikeleri konusunda uyarıldık, ancak bununla ilgili araştırmalar her zaman en iyi şekilde yapıldı. Artık çoğu akıllı telefonun uykuyu iyileştirmek için kullandığı “gece modlarının” bizim için daha kötü olabileceğini duymaya başlıyoruz . Yine de, akıllı telefon üreticilerinin çoğu hala “mavi ışık kötü” zihniyetinde ve Samsung, yeni OLED panellerinin öncekilerden yüzde 70 daha az mavi ışık yaydığını söylüyor.

Yeni OLED panel teknolojisi, son nesil modellerde yüzde 7,5’e karşılık sadece yüzde 6,5 mavi ışık yayar. Bu aynı zamanda, arka panel ışık teknolojilerinin bir sonucu olarak daha fazla mavi ışık yayan mevcut LCD panellerden yaklaşık yüzde 70 daha az. Samsung, panelin İsviçre’deki SGS’den “Eye Care Display” sertifikası aldığını söyledi.

![](images/maviışık.jpg)

Yeni OLED teknolojisi 5G için optimize edildi

Samsung ayrıca yeni ekranları hakkında “5G için optimize edildi” dedi. Muhtemelen OLED’lerin 5G ile ilgisi olmadığını düşünüyorsunuz ve haklısınız.

Bu yeni ekranların mobil deneyiminizi gerçekten geliştirebilecek bir öğesi var. Samsung’un en yeni OLED’leri, eski sürümler için 1.5W ile karşılaştırıldığında yalnızca 1.3W güç gerektirecek. Bu, Galaxy S20 Ultra’da görüldüğü gibi, yüksek yenileme hızlarını dengelemeye yardımcı olabilecek güç tüketiminde yüzde 15’lik bir azalmaya karşılık geliyor. Bu sayede 5G hayatımıza girdiğinde artacak olan pil ihtiyacımız Samsung’un yeni OLED teknolojisi ile optimize edilmiş olacak.

comments powered by Disqus