Samsung’un Akıllı Saati Galaxy Active 2, Tansiyon Ölçümü Yapacak

Samsung’un Akıllı Saati Galaxy Active 2, Tansiyon Ölçümü Yapacak

Akıllı saat teknolojisinin sağlık alanında yarattığı devrim sürüyor. Galaxy Watch Active 2, kullanıcıların kan basıncını ölçebilmek adına büyük bir adım attı. 2019’da piyasaya sürülen saatin, vaat ettiği en önemli özelliklerden olan tansiyon ölçümü için, Güney Kore hükümetinden yasal onay alındı.

Samsung, Galaxy Active 2 için Güney Kore’de yasal zemini hazırlamış olsa bile, önündeki engel diğer ülkelerdeki kullanıcılar için, farklı hükümetlerin de yasal onay sunması. Güney Kore’de bile, sağlık alanındaki prosedürlerin yerine getirilme süreci göz önünde bulundurulduğunda şirket, özelliğin yılın üçüncü çeyreğine kadar Active 2’de yer almayacağını belirtiyor.

Geleneksel tansiyon ölçümün yerine geçebilir mi?

Kullanıcıların tansiyon ölçümünün yapılabilmesi için, uygulamayı her hafta kalibre etmeleri gerekecek ve her kalibrasyonda, doğruluk için üç ayrı okuma gerekecek.

![](images/samsung-galaxy-active-2-tansiyon-olcumu.png)

Uygulamanın kan basıncını ölçüm tekniği, kalp hızı izleme sensörü ve nabız dalga analizi ile, verilerin ilişkisinin ölçümü.

Uygulama, her ne kadar ilk etapta yalnızca Güney Kore içinde onay alsa da, Samsung için büyük bir adım. Uygulama sayesinde anlık takip edilebilecek olan kan basıncı, tansiyon hastaları için faydalı olabilir. Şirketin üst düzey yetkililerinden Taejong Jay, Samsung Health Monitor uygulamasının, dünya çapında yüksek tansiyon hastalığından etkilenen milyonlarca insana yardım etme potansiyelinin bulunduğunu ifade etti.

Ahmet Can Bilici
Ahmet Can Bilici Ahmet Can Bilici
comments powered by Disqus