Her geçen gün gelişen savunma teknolojileri göz önüne alındığında SİHA’lar savaş uçaklarını geride bırakmaya başladı. Özellikle son zamanlarda SİHA üzerine yapılan testlerde savaş uçaklarına göre birçok avantaj öne çıkıyor. Üstelik maliyeti savaş uçaklarına göre çok daha ucuz olması da hem ekonomik hem de verimli olduğunu kanıtlıyor.

İnsansız hava araçları teknolojisi günümüzün modern savunma teknolojilerinde de belirleyici bir rol oynuyor. Özellikle savunma yapılacak veya direkt olarak gözlem yapılacak noktalara SİHA ve İHA yerleştirmek oldukça tasarruflu bir seçenek. Bunun sonucunda İnsansız Hava Araçlarının kullanımının da yaygınlaşması muhtemel.

SİHA’lar savaş uçaklarına göre çoğu konuda avantajlı. Özellikle hava savunma sistemlerinden korunma konusunda ciddi bir yol katetmiş olan SİHA’lar bu konudaki başarısını da tüm dünyaya gösteriyor. Savaş uçaklarının hava savunma sistemine karşı kendini koruması neredeyse imkansız görünüyor.

Modern Savunma Teknolojisinde SİHA

Silahlı Hava Araçları modern savunma teknolojilerinin öncüsü olmaya hazırlanıyor. Özellikle tasarımsal olarak da modernize edilen bu araçların taşıdıkları yük miktarı oldukça yüksek. İlerleyen zamanlarda balistik füze dahi taşıması planlanan SİHA’lar hız konusunda ise savaş uçaklarına göre dezavantajlı.

Savaş uçaklarının maliyeti SİHA’ların maliyetinin oldukça üstünde görünüyor. Geniş menzilinin olması da SİHA’nın tercih edilme sebeplerinden biri. SİHA’ların savaş uçaklarına göre hızlı bir üretim sürecinin de olduğu biliniyor.

YORUM YOK

CEVAP VER