Silver Lake, Hindistan’ın Jio Platformları’na 747 Milyon Dolar Yatırım Yapacak

Silver Lake, Hindistan’ın Jio Platformları’na 747 Milyon Dolar Yatırım Yapacak

Facebook’un Hindistan’ın en büyük telekom operatörü olan Jio Platforms‘a 5,7 milyar dolar yatırımının ardından özel sermaye şirketi Silver Lake de platforma 747 milyon dolar yatırım yapma kararı aldı.

Video oyun motoru üreticisi Unity, Skype, danışmanlık firması Gartner, Alibaba’nın Ant Financial ve Çin yolculuğu dahil olmak üzere yıllar boyunca düzinelerce teknoloji firmasına yatırım yapan yaklaşık 40 milyar dolarlık kombine varlıklara ve taahhüt edilmiş sermayeye sahip olan Menlo Park merkezli PE firması Silver Lake, yaptığı açıklamada, Hindistan telekomünikasyon ağındaki yaklaşık %1,15 hissesi için Jio Platforms’a 56,56 milyar Hint rupisi yani yaklaşık olarak 746,8 milyon dolar yatırım yapacağını açıkladı.

![](images/silver-lake-hindistanin-jio-platformlarna-747-milyon-dolar-yatirim-yapacak-1600x1067.jpg)

Ticari faaliyetlerine 2016’nın ikinci yarısında başlayan Reliance Jio Platforms, kullanıcılara ücretsiz olarak altı ay boyunca 4G veri ve sesli çağrı sunarak yerel telekom pazarını yükseltti. Reliance Industries’in bir yan kuruluşu ve Hindistan’ın piyasa değerine göre en değerli firması olan Jio Platforms, lansmanından bu yana 388 milyon abone biriktirdi.

Silver Lake’in açıklamasında “Jio Platforms, cesur bir vizyonu sürdüren ve gerçekleştiren inanılmaz derecede güçlü ve girişimci bir yönetim ekibinin liderliğindeki dünyanın en dikkat çekici şirketlerinden biridir. Kitlesel tüketici ve küçük işletme nüfusuna düşük maliyetli dijital hizmetlerin gücünü göstermeye dayanan olağanüstü mühendislik yetenekleri sergilediler. Ele aldıkları pazar potansiyeli çok büyük ve Jio misyonunun ilerlemesine yardımcı olmak için Mukesh Ambani, Reliance ve Jio’daki ekiple ortak olmaya davet edilmekten onur ve mutluluk duyuyoruz.” ifadeleri yer de alıyor.

Beyza Bayrakdar
Beyza Bayrakdar Beyza Bayrakdar
comments powered by Disqus