Popüler kripto para birimi Bitcoin, son haftalarda dikkat çeken grafiği ile gündemde. 2017 kışında 20 bin doların üzerindeki tarihi zirvesinin ardından Bitcoin, 3 yıllık zirvesini geçtiğimiz gün gördü. Ancak bu yükseliş, sert bir satışla karşılandı ve Bitcoin bir gecede 3 bin dolar eriyerek 16 bin dolar seviyelerine geriledi…

Kripto para birimleri, son yıllarda birçok yatırımcı çeken, gözde finansal enstrümanlar arasında. Ancak kripto paralar, yüksek volalitesi ile de biliniyor. 

Son 3 yılın zirvesini gördü

Bitcoin, 2017’nin ardından en yüksek seviyesi olan 19 bin 375 dolar düzeyini gördü. Türk lirasının dolar karşısında değer kaybı ile birlikte, Bitcoin’in TL bazında değeri 150 bini geride bıraktı. 

Bitcoin’de başlayan ve altcoinlerde devam eden alım hareketliliği, bir satış dalgasıyla karşılaştı ve Bitcoin, bir gecede 3 bin dolar değer kaybetti. 19 bin dolar seviyelerinden 16 bin dolarlara gerileyen Bitcoin’deki değer kaybı yüzde 10’un üzerinde oldu. 

2020’de yüzde 160 yükseldi

Bitcoin’de, 2017’de yaşanan 20 bin dolarlı seviyelere doğru yükseliş trendinin ardından popüler kripto para uzun bir süre yatay hareket etti. Koronavirüs pandemisi döneminde birçok finansal araç gibi düşüş yaşayan Bitcoin, hızlı bir şekilde toparladı ve 10 bin dolar seviyesinde tutundu.

12 bin ve 15 bin dolar dirençlerini hızlı geçen Bitcoin, geçtiğimiz günlerde 19 bin doları aşarak, tarihi zirvesine göz kırptı. 

2020 başında 6-7 bin dolar bandında ilerleyen Bitcoin, yıllık bazda yüzde 160 oranında kar getirdi. 

Bitcoin neden yükseliyor?

Bitcoin’de yükseliş öngörenlerin en büyük dayanağı, kripto paranın halving sürecine girmesiydi. 4 yılda bir gerçekleşen bu durum, Bitcoin madenciliğini zorlaştırıyor ve arz üzerinde negatif etki oynuyordu. Buna ek olarak bazı analistler, Bitcoin’in değer kazanmasını koronavirüs salgını ile ilişkilendiriyor. 

Bu haberler de ilginizi çekebilir:

YORUM YOK

CEVAP VER