Sosyal Medyada Gündem Corona Virüsü

Sosyal Medyada Gündem Corona Virüsü

Sosyal medyada çok sayıda kullanıcı teknolojiyi bir araç olarak kullanarak, içinde bulunduğumuz bu dönemde çeşitli gerçek olmayan sahte haberlerle toplumu paniğe sürüklemeye çalışıyor. Aynı hastane görüntüsünü farklı şehirlerdeki hastanelerde çekilmiş olarak gösteren, yakınlarından aldığını iddia ettiği duyumlar gibi gerçek olmayan kaynaklarla binlerce corona virüsü vakası olduğunu iddia eden provokatörlerin sayısı her geçen saniye daha fazla artıyor.

İçişleri Bakanlığı’nca yapılan bu tür paylaşımlara soruşturma haberlerine rağmen çok sayıda provokatör sosyal medya kullanıcısı, bu tür haberleri yaymaya, sahte bilgilerle toplumu korkutmaya devam ediyor. Twitter, Instagram ve Facebook ise bu konuda sahte haberleri doğrulama sorunları yaşamasından dolayı tam olarak sorunla mücadele edilemiyor.

![](images/corona-virus.jpg)

Corona virüsü sosyal medyanın her saat gündeminde kalmaya devam ederken, çok sayıda internet kullanıcısının sahte haberleri bilmeden de olsa yayarak daha fazla insanı paniğe sürüklemesi zaman zaman tepki çekiyor.

Bazı vatandaşlar ise internet üzerinde bu tür olayları EGM’yi etiketleyerek şikayet etmeye çalışıyor. Salgın devam ederken, tüm sosyal medya kullanıcılarının yalnızca yetkililerin önerilerine uyması ve sahte haberlere karşı dikkatli olması gerekiyor.

Ahmet Can Bilici
Ahmet Can Bilici Ahmet Can Bilici
comments powered by Disqus