Spotify 130 Milyon Aboneye Ulaştı

Spotify 130 Milyon Aboneye Ulaştı

Müzik şirketi yaptığı açıklamada, Spotify’ın Mart ayının sonunda bir önceki yıla göre %31 artışla 130 milyon aboneye ulaştığını, 286 milyon aktif kullanıcıya sahip olduğunu ve gelirlerinde %22 oranında artış gözlemlediklerini söyledi.

Spotify, 31 Mart’ta sona eren üç aylık dönemin tahminlerini karşıladığını, koronavirüs pandemisinden şirketin neredeyse hiç etkilenmediğini ancak insanların günlük rutinlerinin değiştiğini belirtti. Şirket, “Sabah rutinleri önemli ölçüde değişti. Her gün artık haftasonu gibi görünüyor.” dedi.

![](images/spotify-1600x1066.jpg)

Arabalarda, giyilebilir ürünlerde ve masaüstü tarayıcılarda erişim oranının çift haneli düşüşe uğradığını söyleyen şirket, TV ve oyun konsolları aracılığıyla platformu dinleyen kitlenin %50‘den fazla artışıyla bu boşluğu doldurduğunu belirtti.

Kullanıcıların bu zor zamanlarda “Chill” ve enstrümantal şarkılardan oluşan çalma listeleriyle motivasyon temalı podcast’leri dinleyerek sakinleştirici şarkılara yöneldiğini ifade etti. Şirketin 2019’da satın aldığı podcast oluşturma platformu olan Anchor üzerinden pek çok kişi kendi karantinalarının podcast’ini kaydetmeye başladı.

Ayrıca, reklam destekli gelirlerinin tahminlerinin altında kaldığını ve reklam gelirinde %20’den fazla bir düşüş yaşandığını belirtti. Bunun sonucunda yıl için gelir rehberliğini düşürdüğünü ve yılın geri kalanında işe alma planlarını yavaşlattığını açıkladı.

Müzik ve podcast şirketinin büyüme oranının artması işletme zararlarının sadece 17 milyon €‘ya düşmesiyle 1.8 milyar € gelir elde etmesine yardımcı oldu.

Beyza Bayrakdar
Beyza Bayrakdar Beyza Bayrakdar
comments powered by Disqus