Spotify, Premium Hizmetini Bedavaya Sunan Siteleri Şikayet Etti

Spotify, Premium Hizmetini Bedavaya Sunan Siteleri Şikayet Etti

Popüler müzik platformu Spotify, Premium hizmetini ziyaretçilerine ücretsiz sunan birçok siteye karşı mücadele başlattı. Şirket, ücretsiz premium üyelik sunan birçok site ve URL için Google’a şikayette bulundu.

300 milyona yakın kullanıcıya sahip Spotify, müzik endüstrisinin dijital ekosistemdeki en büyük oyuncusu. Spotify üyelerinin 130 milyonu, uygulamada reklamsız ve internet bağlantısı yokken müzik dinleme gibi seçenekler sunan Premium hizmetini kullanıyor.

Spotify Premium aboneliğe sahip 130 milyon kişinin tamamı, şirkete düzenli olarak ödeme yapanlardan oluşmuyor. Bazı kullanıcılar, internetteki çeşitli siteler üzerinden yasal olmayan şekilde premium abonelik özelliklerinden faydalandı. Premium üyeliğin özelliklerinden yasal olmayan şekilde yararlanan kullanıcılar genellikle Android işletim sisteminde görülüyor.

Spotify, o siteleri Google’a şikayet etti

![](images/spotify-yasadisi-premium-uyelik-sunan-siteleri-sikayet-etti-1.png)

Koronavirüs süreci nedeniyle, gelir modelinde dalgalanma yaşayan Spotify, bu tür yasa dışı durumları, şirketin geleceğine bir tehdit olarak görüyor. Geçmişte de bu siteleri şikayet eden Spotify, Telif Hakkı Yasası DMCA uyarınca şikayetlerde bulunuyor.

Birçok site ve URL için şikayette bulunan Spotify, 20’nin üzerinde alan adını, 60’tan fazla URL’yi kaldırmaya çalışıyor. Spotify, şikayette bulunulan sitelerin sadece servislerini ücretsiz olarak sunmuyor, aynı zamanda Spotify’ın onayını almış ya da sponsorluğunda gibi ifadelerle kendilerini yansıtıyor. Spotify, şüpheli sitelerden bazılarında, virüs karşıtı yazılımların uyarı verdiğini de ifade etti.

Ahmet Can Bilici
Ahmet Can Bilici Ahmet Can Bilici
comments powered by Disqus