Koronavirüs salgını nedeniyle kötü etkilenen taksicilik sektöründe şoförler arasında rekabeti arttıracak yeni bir uygulama geliyor. İstanbul Taksiciler Esnaf Odası Başkanı Eyüp Aksu‘nun yaptığı açıklamaya göre müşterilerin taksi şoförlerini puanlamalarını sağlayacak bir uygulama üzerinden çalıştıklarını söyledi.

Eyüp Aksu, uygulamada Ödüllendirme Sistemi bulunacağını böylece sarı taksi deneyiminin şekilleneceğini belirtti.

Aksu uygulamanın gerekliliğini savunarak “Bu süreçte Özel Tüketim Vergisi teşviki sektörümüz için tekrar gelirse 270 milyon liralık araç alımı yapıp araç parkını yenileyerek sezonu açmak istiyoruz. ÖTV teşviki ile sektör her sene üç bin araç yenilenir. Doğrudan 250 bin kişi buradan ekmek yiyor. Her gün 800 bin taşıma yapıyoruz. Bu gerçekler ışığında araçlarımızı da yenileyerek müşterilerimize daha kaliteli hizmet vermek istiyoruz” dedi.

Açıklamaya göre uygulamada pek çok kategori yer alacak. Müşteriler şoförünün nezaketi, trafik kurallarına uyması ve trafik güvenliğine dikkat etmesi gibi farklı kategorilerde taksicileri puanlayacak. Mobil uygulama sisteminde tüm şoförlerin puanları görülecek. Böylece müşteriler puanlara bakarak yüksek puanlı taksileri tercih edebilecek.

Bu yeni uygulama ile taksi şoförlerinin arasında rekabet olması bekleniyor.

YORUM YOK

CEVAP VER