Tarihi ISS Görevinden Saatler Önce: SpaceX’in Starship Roketi Patladı

Tarihi ISS Görevinden Saatler Önce: SpaceX’in Starship Roketi Patladı

SpaceX’in yeni nesil Starship roketinin dördüncü prototipi, şirketin Teksas’ın güneyindeki test alanında patladı. Test roketi, motorun ateşlenmesinden kısa bir süre sonra devasa bir ateş topuna dönüşerek infilak etti ve test alanı zarar gördü.

NASA ile düzenlenecek ortak görevden saatler önce

Başarısız test, SpaceX’in NASA ile ortaklaşa, Uluslararası Uzay İstasyonu’na iki astronot gönderme görevinin öncesinde yaşandı. Tarihi görev, Florida’daki uzay üssünden, SpaceX’in Falcon 9 roketi ile gerçekleşecek ve Crew Dragon kapsülü kullanılacak. Falcon 9, daha önce 100’ün üzerinde kalkış gerçekleştirdi.

SpaceX’in odağı bugünkü kalkış

Starship’in başarısızlığının, bugün 2. denemesi gerçekleşecek görev ile doğrudan bir ilgisi yok. SpaceX CEO’su Elon Musk, şirketin uzaya ilk defa mürettebatlı uçuş gerçekleştireceği görevine odaklandığını söylemişti. Musk, Starship’in gelişim sürecini duraklatmayı planladığını da aktarmıştı.

Patlayan roket, Ay ve Mars gibi hedefler için geliştiriliyordu

![](images/tesla-starship-roketi-patladi.jpeg)

Bugün patlayan roket prototipi, Ay ve Mars gibi uzak hedeflere, SpaceX’in gelecekte göndermeyi planladığı uzay aracı için kullanılacak. Şirket, Teksas eyaletindeki Boca Chica şehrindeki çalışma alanında, Starship prototiplerini test etmeyi sürdürüyor. Patlamanın ardından test alanında birçok araç da zarar gördü. Patlamada yaralı olup olmadığı bilinmemekle birlikte, SpaceX konuyla ilgili açıklama yapmadı.

Ahmet Can Bilici
Ahmet Can Bilici Ahmet Can Bilici
comments powered by Disqus