Toyota’nın Ocak ayında Japonya’da düzenlenen Tokyo Auto Salon etkinliğinde duyurduğu yeni spor otomobili Toyota GR Yaris nihayet tanıtıldı.

Toyota’nın rallide elde ettiği deneyimlerden, bilgi birikimlerinden ve ileri teknolojilerden yararlanarak tasarladığı GR Yaris, TOYOTA GAZOO Racing ile birlikte daha iyi ve daha eğlenceli yol keyfi yaşatma hedefiyle geliştirildi.

Tamamen performansa odaklanarak geliştirilen otomobil gövdesi dahil olmak üzere karbon fiber polimer ve alüminyum gibi hafif materyallerden yapılan üç kapılı, alçak tavanlı tasarımıyla yeni GR-FOUR isimli sürekli dört çeker sistem içeriyor. Daha iyi bir yol tutuşu için aracın merkezine yerleştirilen motorunun yanında aracın aküsü bagajda bulunuyor. Üç farklı modeli olacak olan GR Yaris, 261 HP ve 360 Nm tork üreten üç silindirli 1.6 litrelik turbo motora ve 268 beygir gücüne sahip olacak.

Otomobilin üç farklı modelinden biri olan RZ modeli, AWD teknolojisi ile donatılmış. BBS jantlarla, Michelin Pilot Sport 4S serisi lastiklere ve 6 ileri manuel vitese sahip olan modelde Torsen diferansiyel teknolojisi de bulunacak.

Aracın çok fazla özelliği paylaşılmayan bir diğer modeli olan RS modelinde sürekli değişken oranlı şanzıman (CVT) bulunacak. Şirket bu modelde daha genel kullanımı amaçlamış. Daha çok yarış severlere hitap eden RC modelinde ise şirket daha az parça kullanarak yarış türlerine göre araç özelleştirmelerini kolaylaştırmayı hedeflemiş. Şirket aracın ağırlığını azaltmak için araçta ses sistemi donanımları bulunmayacağını da belirtti.

Ayrıca GR Yaris kullanıcıları Pist Paketi ile araçlarına bir çok yükseltme ekleyerek araçlarını özelleştirebilecek. Toyota’nın ikinci GR modeli olan GR Yaris, 2020’nin ikinci yarısında 37.000$‘a satışa sunulacak.

YORUM YOK

CEVAP VER