Türk Hackerlar, Çinli Sinovac’ı Hedef Aldı: Aşı Üreticisinin Anasayfasına Türkistan Bayrağı

Türk Hackerlar, Çinli Sinovac’ı Hedef Aldı: Aşı Üreticisinin Anasayfasına Türkistan Bayrağı

Türkiye’nin koronavirüs aşısı konusunda tercih ettiği şirket olan Çinli Sinovac’ın internet sitesine, Root Ayyıldız isimli Türkiye merkezli bir hacker grubu tarafından sızıldı.

Hacker grubu kendisini Türk siber ordusu olarak tanımlarken, Sinovac’ın sitesinde “Al bayraktan, Gök bayrağa selam olsun. Cuma namazını Çin Seddi’nde kılmayı nasip et yarabbi. Ruhum bedenim ve fikrim her şey Müslüman Türk milletine feda olsun. Ölümümden sonra ruhum sizlerle hep beraber. Bu cihanda bir araya gelemesek de Uygur güzeli elbet bir gün orağımız olur” ifadeleri ile, Doğu Türkistan bayrağı yer aldı.

![](images/sinovac-hacklendi-1600x1387.jpeg)

Sabah saatlerinde yaşanan olayın ardından site normale döndü

Sabah saatlerinde yaşanan olayın ardından kısa bir süre sonra Sinovac’ın sitesinde yer alan bayraklar gitti ve site normale döndü. Bu olayın neden yaşandığına ilişkin yorumlar da gündemde yer aldı.

Geçtiğimiz günlerde Fransız basınında yer alan bir haberde Çin’in, aşıları Türkiye’ye satmak için bazı Uygur vatandaşlarının iadesini istediği aktarılmıştı. Çin, uzun bir süredir Uygur Türklerine yaptığı sistematik baskı ile gündeme geliyor.

Ahmet Can Bilici
Ahmet Can Bilici Ahmet Can Bilici
comments powered by Disqus