Uber’in Rakibi Lyft, Koronavirüs Sürecinde Satışların Yüzde 70 Düştüğünü Açıkladı

Uber’in Rakibi Lyft, Koronavirüs Sürecinde Satışların Yüzde 70 Düştüğünü Açıkladı

Koronavirüs salgınından en çok etkilenenler arasında, Uber gibi özel taksi çağırma hizmetleri yer alıyor. Uber’in en büyük rakibi Lyft’in genel müdürleri, geçtiğimiz gün şirket yatırımcıları ile bir toplantı düzenledi. Lyft yetkilileri, yatırımcılara koronavirüs salgını nedeniyle satışların, geçen yıla oranla yüzde 70 düştüğünü söyledi. Şirketin sürüş hacmi Nisan ayının ikinci haftasında dip seviyeye geriledi ve yıllık olarak yüzde 75 düştü. 15 Nisan’ın ardındansa, düzelme emarelerinin görülmesi ile, kademeli bir artış yaşandı.

Salgının en çok etkilediği ülkeler arasında yer alan ABD’deki sert kısıtlamalar, Uber gibi Lyft’e de adeta “can çekiştiriyor” ve normalleşme sağlanmadığı müddetçe, şirketin olumlu bir rotaya girmesi zor görünüyor. Lyft CEO’su Logan Green, konuyla ilgili “Nihai iyileşmenin gidişatını ve zamanlamasını tahmin edemeyiz” yorumunda bulundu ve “Makro ekonomik trendlerin işimizi olumsuz etkilemeye devam edeceği açık görünüyor” dedi.

Bin çalışanını işten çıkardı

![](images/lyft-nedir-lyft-koronavirus-kazanc-raporu.jpeg)

Lyft, içinde bulunduğu zor durumda ayakta kalmak adına yaklaşık bin çalışanını işten çıkarma kararı aldı. Bu sayı, Lyft’in iş gücünün yaklaşık yüzde 17’sine tekabül ediyor.

Şirket, 2020’nin ilk çeyrek kazanç raporunda geçtiğimiz yılın ilk çeyreğine göre yüzde 23 artışla 955 milyon dolar gelir sağlamış olsa da, 398 milyon dolar net zarar etti. Ancak birçok şirket için geçerli olan durum, Lyft için de geçerli. En kötüsü henüz gelmedi ve yılın 2. çeyreği çok daha acımasız bir mali tablo sunabilir. Lyft’in kullanıcı sayısı geçen yıla göre yüzde 3 arttı ancak bu durum, zararı engelleyemedi.

Ahmet Can Bilici
Ahmet Can Bilici Ahmet Can Bilici
comments powered by Disqus