Spotify üçüncü çeyrek sonuçlarını paylaştı. Şirket, son çeyrekte ücretli abone sayısını 6 milyon artırdı ve 1,9 milyar Euro gelir elde etti. Bu dönemde 40 milyar Euro faaliyet zararı yansıdı.

Dünyanın en popüler müzik platformu Spotify, 3. çeyrek sonuçlarında ciddi bir yeni abone verisi paylaşırken, gelirinde düşüş yaşadı. 

Ücretli aboneler 144 milyona ulaştı

Spotify, 3. çeyrekte 6 milyon yeni ücretli abone kazandı ve toplam ücretli abone sayısı 144 milyon oldu. Şirketin tahmini 4 milyon, analistlerin beklentisiyse 5 milyondu. Spotify’ın, başta Rusya olmak üzere 11 ülkede faaliyete başlaması, yeni abone sayısındaki artışta etkili oldu.

144 milyon ücretli abonenin yanında, ücretsiz plan kullanan üyelerle Spotify’ın toplam kullanıcı sayısı 320 milyon oldu. 

1,9 milyar Euro gelir, 40 milyar Euro faaliyet zararı

Spotify, 3. çeyrekte ciddi ölçüde yeni üye kazanırken, bu durum kâra yansımadı. 1,9 milyar Euro gelirin yanında, 40 milyar Euro faaliyet zararı, şirketin karlılık oranında bir düşüş olduğunu gösterdi. 

Spotify’ın zarar etmesinin nedenleri içinde, abonelerin düşük fiyatlı modelleri tercih etmesi önemli oldu. Kar marjı düşen şirket, abone sayısı artışına rağmen zararını sürdürdü.

4. çeyrekte Spotify ne bekliyor?

Spotify’ın 2020’nin son çeyreği için beklentisi 8 milyon ücretli abone. Analistler, şirketin bu dönemde 2,5 milyar Euro gelir ve 80 milyar Euro faaliyet zararı elde etmesini bekliyor.

Spotify’ın, gelir modeli konusunda en çok mücadele ettiği konular arasında, Apple’ın ücretli abonelik modellerindeki yüzde 30 kesintisi.

Şirket, Epic Games gibi Apple’a bu komisyon oranı için dava açtı. Spotify’a göre, Apple’ın yüzde 30’luk komisyonu çok yüksek ve düşürülmesi gerekiyor. 

YORUM YOK

CEVAP VER