Üye Olanlara Para Vaat Ediyordu: TikTok Klonu Zynn, App Store’dan da Kaldırıldı

Üye Olanlara Para Vaat Ediyordu: TikTok Klonu Zynn, App Store’dan da Kaldırıldı

Geçtiğimiz hafta, intihal raporlarının ardından Google Play Store’dan kaldırılan video uygulaması Zynn, App Store’dan da kaldırıldı. TikTok’un klonu olarak nitelendirilen uygulama, TikTok kullanıcılarının içeriklerinin doğrudan Zynn’e aktarılması şikayetlerinin ardından, intihal nedeniyle mağazadan kaldırılmıştı.

Ödül sistemi tartışma yarattı

Zynn, TikTok klonu olmasının yanı sıra, üye olan kullanıcılara para ödeme vaadi ile de dikkat çekiyordu. Üye olan, video izleyen ya da arkadaşlarını davet eden kullanıcılara para ödeyeceğini belirten uygulama, kısa süre içinde uygulama mağazalarında en çok indirilen uygulamalar arasına girmişti.

“Apple ile iletişim halindeyiz”

Zynn sözcüsü, yaptığı açıklamada uygulamanın App Store’dan kaldırılması konusunda intihalle ilgili küçük sorunları ortadan kaldırmak için, yönergelerinde düzenleme yaptıklarını ve bu konuda Apple ve Google ile iletişimde olduklarını belirtti.

Kullanıcılar tarafından yüklenen içeriklere gelen şikayetlerin bu duruma neden olduğunu belirten Zynn, bu sorunu “izole bir durum” olarak nitelendirdi. Şikayetler, TikTok kullanıcılarının çektiği videoların Zynn’e aktarılmasından ibaretti. Profillerin videoları dışında, fotoğrafları ve bilgileri de Zynn’de yer buldu.

En çok indirilen uygulamalar arasındaydı

Mayıs ayının başında iOS ve Android’de yayınlanan Zynn, kısa süre içinde en çok indirilen uygulamalar listesinde zirveye çıktı. Kullanıcılara para ödeme vaadi ile ilgili eleştirilere, reklam bütçelerini kullanıcılara harcadıkları şeklinde yanıt veren Zynn, bazı analistler tarafından piramit şeması sistemi sunmasıyla eleştirildi.

![](images/tiktok-klonu-zynn-nedir.jpg)

Çinli Zynn, TikTok’un ana şirketi ByteDance ile rakip bir şirket olan Kuaishou’ya ait. Kısa sürede hızlı bir yükseliş yaşayan Zynn, her iki uygulama mağazasında aldığı ciddi yara ile, uzun vadede daha zorlu bir yolda.

Ahmet Can Bilici
Ahmet Can Bilici Ahmet Can Bilici
comments powered by Disqus