Çin’in, ülkenin kuzeybatısında yaşayan Uygur Türklerine uyguladığı baskı uzun zamandır gündemde yer alıyor. Uygur Türkü Müslümanları takip etmek için gözetim teknolojisi geliştiren bazı Çinli şirketlerin COVID-19 için takip sistemi geliştirdiği ve bu sistemleri Batı ülkelerine satmaya çalıştığı aktarıldı. 

ABD’de kara listeye alınan şirketler, Uygur Türklerinin gözaltına alınıp kamplara gönderildiği Xinjiang bölgesinde binlerce kamera ile gözetim ağları kuruyor. 2019’un ekim ayında kara listeye alınan bu şirketler Hikvision, Dahua, SenseTime, Megvii ve iFlytek yer alıyor. Bu şirketler, Çin’in yapay zeka konusunda önde gelen şirketleri olarak tanımlanıyor. 

Uygur toplumu konusunda araştırmalar yapan Darren Byler, Çin’in Uygur nüfusunu izlerken kullandığı gözetim ağının etkili olduğunu söyledi.

Byler, gözetleme araçlarının bir nevi polislik araçları olduğunu ve aşırıcı olarak görülen hareketler için kanıt sağladığını aktardı.

Çinli şirketlerin kameralarının özellikleri arasında termal görüntüleme ve yüz tanıma teknolojisi yer alıyor. Nisan ayında Amazon, depo sıcaklığını ölçmek için Dahua’dan 10 milyon dolarlık ekipman satın almıştı. 

Uzmanlar, koronavirüs salgınının gözetim endüstrisine olan ihtiyacı arttırdığını ancak bu durumun, insan hakları karnesi zayıf şirketlerin büyümesi ve etkisini artırması için bir neden olabileceği yorumunu yaptı. 

YORUM YOK

CEVAP VER