ABD Uzay Kuvvetleri bugün ilk ulusal güvenlik görevini başlattı. Resmi Space Force logosu ile donatılan Atlas V 551 roketi, 26 Mart’ta gelişmiş son derece yüksek frekanslı bir uyduyu yörüngeye götürecek.

Amerikan ordusuna bağlı altıncı birim olan Space Force, ABD Başkanı Donald Trump tarafından geçtiğimiz Ağustos ayında, ABD Uzay Komutanlığı adıyla resmen kuruldu.

United Launch Alliance, ABD Uzay Kuvvetleri Uzay ve Füze Sistemleri Merkezi için Lockheed Martin tarafından geliştirilen Gelişmiş Son Derece Yüksek Frekans (AEHF) serisinde altıncı ve son uzay aracını fırlatmak için bir Atlas V 551 roketi kullanacak.

United Launch Alliance ‘ın dediğine göre “AEHF uyduları, kara, deniz ve hava platformlarında çalışan stratejik komuta ve taktik savaşçıları için küresel olan, hayatta kalabilen, korunabilen iletişim kapasitesi sağlıyor.”

Uzay operasyonları şefi General Jay Raymond, Twitter’da yaptığı paylaşımda “COVID-19’a rağmen fırlatmaya hazırız,” diyerek bu görevi Uzay Kuvvetleri için ilk ulusal güvenlik alanı lansmanı olarak nitelendirdi.

Atlas roketi, Florida’daki Cape Canaveral’da bulunan bir fırlatma rampasından kalkacak. Fırlatma canlı bir web yayını ile 23:37’de yayınlanacak.

YORUM YOK

CEVAP VER