Richard Branson’ın uzay turizmi girişimi Virgin Galactic, Uluslararası Uzay İstasyonu’na özel geziler koordine edecek.

NASA ile yeni bir anlaşma ile Virgin Galactic, “yeni bir özel yörünge hazırlık programı” hazırlamakla görevlendirildi. Bu program, insanları uzay istasyonuna göndermekle ilgilenen şirketler ve kuruluşlar bulmanın yanı sıra, onları ortaya götürmek için doğru taşımacılık hizmetini bulmak anlamına geliyor. Virgin Galactic, bu yolculukları başarılı bir şekilde yönetmek için, gerekli kaynakları koordine etmekten sorumlu olacak.

Virgin Galactic CEO’su George Whitesides, projeyi “Bu sadece potansiyel olarak özel gezginler için değil aynı zamanda araştırmacılar ve hatta kamu görevlileri için de olabilir” dedi. Whitesides, dünyanın dört bir yanından gezginlerin, bu program kapsamında seyahat edebileceğini de belirtti.

İki test uçuşunda beş kişiyi uzaya gönderdi

Virgin Galactic, uzay turizmi vizyonuyla faaliyete geçen bir şirket olmasına karşın, bu zamana kadar iki test uçuşunda beş kişiyi uzaya gönderdi. Bununla birlikte, birçok Virgin Galactic çalışanı NASA geçmişine sahip uzay profesyonellerinden oluşuyor. 

Şirket, gelecekteki müşterileri için New Mexico’da yer alan Spaceport America’da bir astronot eğitim programı geliştiriyor. Eğitim programı, Virgin Galactic müşterilerine uzaya gitmeden önce yörüngede kalmak için biraz deneyim katmayı amaçlıyor. 

YORUM YOK

CEVAP VER