Bir yıldan daha uzun bir süre önce hıza bağlı yaralanma ve ölümlerin önüne geçmek için tasarlanmış daha geniş bir güvenlik stratejisinin bir parçası olarak araçlarında hız sınırını uygulamaya koyacağını açıklayan Volvo, gelecekteki otomobillerinin azami hızını saatte 180 kilometreye sınırlayarak vaadini yerine getirdi.

Ayrıca, şirketin yaklaşmakta olan tüm araçları, sürücülerinin arabalarının en yüksek hızını daha da azaltmalarını sağlayan, ek hız sınırları belirlemelerine olanak tanıyan Care Key özelliği ile gelecek.

İlk kez otomobillerinin hızını sınırlamayı önerdiğinde Volvo, mevcut araç güvenliği teknolojisinin ve şehir altyapısının hız nedenli yaralanmaları önlemek için yeterli olmadığını belirtmişti. Şirket, “Volvo Cars, potansiyel müşterilerin kaybedilmesi anlamına gelse de, sonuçta hayat kurtarabilecek eylemlerde bulunma konusunda araç üreticilerinin hak ve yükümlülükleri hakkındaki tartışmalarda öncü olma geleneğini sürdürme zorunluluğuna inanıyor.” dedi.

Volvo Cars Güvenlik Merkezi Başkanı Malin Ekholm ise yaptığı açıklamada “Hız sınırının ve Care Key‘in insanların hızın tehlikeli olduğunu düşünmelerine ve fark etmelerine yardımcı olurken, ekstra rahatlık ve daha iyi sürücü davranışını desteklediğine inanıyoruz.” dedi.

Hızın yanı sıra Volvo, sürücünün dikkatinin dağılması veya zehirlenmesi gibi durumlarda otomobillerde güvenliği arttırmak için sürüşün etkilerini sınırlamak üzerine tasarlanmış özellikler sunmayı planlıyor. Şirket, yakın gelecekte otomobillerinde sürücü izleme sistemleri kurarak tehlikeli durumlarla mücadele etmeyi amaçlıyor.

YORUM YOK

CEVAP VER