WhatsApp dünyanın en çok kullanılan anlık mesajlaşma uygulamasıdır. WhatsApp ekibi, ister arkadaşlarınızla, ister ailenizle veya işiniz için iletişim kurmak için kullansanız da kullanıcı deneyimini optimize etmek için başta Instagram olmak üzere kardeş uygulamalardan yeni özellikleri sürekli olarak entegre ediyor. Bu yüzden 2020 Şubat’tan itibaren WhatsApp artık belirli cihazları desteklemeyecek.

Şirket, blogunda aşağıdaki platformlarda yeni bir hesap oluşturmanın veya mevcut bir hesabı doğrulamanın artık mümkün olmayacağını duyurdu:

  • Android 2.3.7 Gingerbread ve önceki sürümler (1 Şubat 2020’den itibaren)
  • iOS 8 ve öncesi (1 Şubat 2020’den itibaren).

Daha yeni sistem sürümlerine sahip bir cihaz kullanıyorsanız, bir sonraki duyuruya kadar WhatsApp’ı kullanmaya devam edebilirsiniz. 1 Şubat 2020’den bu yana, bu eski sürümlerde tekrar kaydolmak veya mevcut bir hesabı kullanmak mümkün değil. Siz veya tanıdığınız birisi WhatsApp ile eski bir akıllı telefon kullanıyorsa, geri alamayacağınız için artık WhatsApp’ı kaldırmamalı veya hesabı silmemelisiniz. Durum Windows Phone işletim sistemini kullananlar için çok daha kötü. 1 Ocak 2020’den beridir Windows Phone artık WhatsApp desteği almıyor.

Android Gingerbread neredeyse dokuz yaşında ve 2019’da hala tedavüldeki tüm Android akıllı telefonların yüzde 0,3’ünde çalışıyor. En yaygın sürüm, yüzde 28,3 payla Android 8 Oreo. 

Apple, mobil cihazları için güncellemelerini her zaman uzun bir süre kullanıma sunuyor. En son sürüm iOS 13, tüm cihazların yaklaşık yüzde 70’ini kapsıyor. Yalnızca yüzde 7’si iOS 12’den daha eski bir iOS sürümü kullanıyor. Bu nedenle iOS 8’in şu anki payı neredeyse çok az.

WhatsApp her yıl bazı platformlara, eski modellere yeni özellikler uygulamanın imkansız olması nedeniyle desteği kesiyor. Dolayısıyla, Android 4.0.3 ve üstü, iOS 9 ve üstü veya KaiOS 2.5.1 ve üstü olan bir cihazınız varsa, sorun yaşamazsınız. Eğer cihazınız eskiyse ve bu sürümlerin altındaysa, yeni bir akıllı telefon satın almayı düşünebilirsiniz.

YORUM YOK

CEVAP VER