WhatsApp Yanlış Bilgi Yayılımını Engellemek İçin Mesaj İletmeyi Sınırlandırıyor

WhatsApp Yanlış Bilgi Yayılımını Engellemek İçin Mesaj İletmeyi Sınırlandırıyor

Özel mesaj uygulamalarının koronavirüs salgınıyla ilgili yanlış bilgileri yayma potansiyeli üzerine çalışan WhatsApp, Salı günü mesajların iletilmesine yeni sınırlar koyacağını söyledi.

Bugünden başlayarak, beş veya daha fazla kişiden oluşan bir zincir ile gönderilen “yüksek düzeyde iletilen” olarak tanımlanan iletiler yalnızca tek bir kişiye iletilebilecek. Bu özellik, bilginin WhatsApp üzerinden geçme hızını azaltmak için tasarlanmış.

WhatsApp, 2018’de bir iletinin kaç kez iletilebileceğine ilişkin sınırlama getirmek için çalışmaya başlamıştı. Ayrıca, bir iletinin iletildiğini göstermek için mesajlara iki tik ekledi. Geçen yıl, şirket uygulamaya tek bir mesajı beş kişiye iletebilme özelliği getirerek kişi sayısını sınırladı.

![](images/WhatsApp-Yanlış-Bilgi-Yayılımını-Engellemek-İçin-Mesaj-İletmeyi-Sınırlandırıyor.jpg)

Whatsapp yaptığı açıklamada “Pek çok kullanıcının birbirine faydalı bilgiler, komik videolar, fotoğraflar ya da dualar ilettiğini biliyoruz. Son haftalarda insanlar, sağlık çalışanlarına destek amaçlı organizasyonlar düzenlemek için WhatsApp’ı kullanıyorlar. Ancak, kullanıcıların bize çoklu mesaj iletiminin yanlış bilginin çok çabuk yayılmasına katkıda bulunabileceğini söyledikleri geri bildirim miktarında önemli bir artış gördük. WhatsApp’ın kişisel konuşma için bir platform olması amacıyla bu mesajların yayılmasını yavaşlatmanın önemli olduğuna inanıyoruz. ” dedi.

WhatsApp, Dünya Sağlık Örgütü tarafından yapılan ve sağlıkçılar tarafından incelenen hastalık hakkında bilgi sağlayan bir bot tanıttı. Uygulama 10 milyondan fazla kişi tarafından kullanıldı. WhatsApp ayrıca Uluslararası Gerçek Kontrol Ağına 1 milyon dolar bağışladı.

comments powered by Disqus