Bugün kendinizi nasıl hissediyorsunuz?

Düşünmenize gerek yok, wifi routerınız sizin yerinize cevap verebilir. MIT Bilgisayar Bilimleri ve Yapay Zeka Laboratuvarı (CSAIL) araştırmacıları wifi sinyallerini kullanarak duygu durum tespiti yapmayı başardılar. Wifi sinyallerinin insan vücudu üzerindeki yansımaları takip edilerek kişinin mutlu, şaşırmış, üzgün veya kızgın olduğu tespit edilebilildi. Makine öğrenmesi ile sistem akıllı hale getirilmiş durumda ve kişinin herhangi bir sensör vs kullanmasına gerek duyulmuyor.

emotion-detection

Duygu tespit ve analizi çalışma alanlarında, anlık olarak görüntü işleme tekniklerinin kullanıldığı sistemlerin bilgi işlem maliyetleri göz önüne alındığında, radyo dalgalarının daha efektif kullanımı sağlanabilirse çok daha az maliyetlerle daha hızlı analizler gerçekleştirilebilecek.

Araştırmacılar, benzer teknolojiyi kullanan sistemlerle;

– Film yapımcıları ve reklamcılarının oyuncu tepkilerinin gerçek zamanlı olarak takip edilmesi ve iyileştirilmesinde
– Doktorların depresyon veya bipolar bozuklukların tanısında
– Akıllı ev sistemlerinde, ev sıcaklığı, aydınlatması ve otomatik müzik seçiminde etkin olarak kullanabileceğini belirtti.

İlgili araştırmaya bu adresten ulaşabilirsiniz.

1 YORUM

  1. Ben Ümit Edikli. Kendi teorimdir. Yayılan dalgalar aslında dalga formu şeklinde olan yüklü parçacıklardır. Bu parçacıkların belirli değişen polariteleri vardır. Polariteleri değişen dalga şeklindeki bu bu yüklü parçacıklar kendi rezonans frekanslarına uygun meteryalleri kendi frekanslarında salınım yaptırırlar böylece alıcı çalışmış olur. Çok yüksek kabul edilen frekanslar gayet hassas düzenek ve ayrıntılar üzerine kuruludur. Vericiden dışarı yayılan yüklü parçacıklardır. Yüksek frekans demek fırlayan parçacıkların hızlı yol alıp atmosfer ortamında enerjilerini kaybetmeden doğada yayılan ışımalar işlerini çabuk ve iyi yaparlar. Çünki yüksek frekanslarlarda parçacıkların sayıları çok fazladır. Elde edilen frekansta rezonans frekansı uygun parçaları titreştirmek üzere yola çıkan bu parçacıklar sayısının fazla olması hasebiyle türlü etkenlere karşı işlerini yapabilme yetkileri artar çünki bir miktarı kaybolsa dahi sayıları fazla olduğu için rezonans frekansını oluşturabilirler. Aslında bütün dalgalar dünyada yansıma halindedir. Düşük frekanslı fakat yüksek dalga boylarına sahip parçacıkların atmosfer ortamında ve rastladıkları engelleri aşma imkanları daha fazladır. Zaten hem frekansı artırıp hem dalga boyunu artırırsanız o zaman radyoaktif zararlı ışıma elde edersiniz. Radyoaktif ışıma ile uhf frekansları arasındaki dalga boyu büyük parçacıkları bir insan üzerine belirli zaman aralıkları içinde göndererek o kişinin intihara eğilimini artırırsınız. Dünyada bulunan bütün cisimler kendilerine özgün olan rezonans frekanslarında sürekli titreşmektedir. Bu madde meteryaller üzerinden titreşim ölçülebilir. Hassas titreşimler için hassas ölçümler gereklidir. Titreşim frekansı yüksek bir meteryal ile köpeklerin kulakları hassasiyetinde sesleri alabilecek kapasitesitede ses alıcıları yapılabilir. Bunun için rezonans frekansı çok yüksek zarlar kullanılmalıdır yada çok ince bir böcek tüyü. Aynı zamanda ultrasonik saldırı için rezonans frekansı 1 mhz yakın olması için ince silisyum kumundan yapılmış çapı büyük kuartz kristaline yüksek enerji verilerek ve bu hava akımı odaklanarak bir kişiye belirli aralıklarla uygulanarak sağır edilebilir.

CEVAP VER