Yeni Keşfedilen Kuyruklu Yıldız Güneş ile Dünya Arasındaki Mesafenin 7.5 Katı Uzunluğunda

Yeni Keşfedilen Kuyruklu Yıldız Güneş ile Dünya Arasındaki Mesafenin 7.5 Katı Uzunluğunda

Yeni yapılan araştırmaların sonucunda, şimdiye kadar gözlemlenmiş en uzun kuyruğa sahip olan yeni bir kuyruklu yıldız keşfedildi. Dünya ile Güneş arasındaki mesafenin neredeyse 7.5 katı uzunluğa sahip olan kuyruklu yıldıza 153P/Ikeya-Zhang ismi verildi.

Bu hafta gökbilimciler için kuyruklu yıldız dolu bir hafta olurken bu durum yeni araştırmaların ve sonuçların doğmasına yol açtı. Örneğin bu hafta Avrupa Uzay Ajansı’nın Solar Orbiter isimli uydusunun Atlas kuyruklu yıldızının kuyruğu boyunca yolculuk yaptığı tespit edildi. Ayrıca İngiltere ve ABD’den bilim insanları, şimdiye kadar gözlemlenmiş en uzun kuyruğa sahip bir kuyruklu yıldız keşfettiler.

![](images/153P-Ikeya-Zhang-1600x800.png)

Bilim insanları, protonların 153P/Ikeya-Zhang’in iyonik kuyruğundan geldiğini tespit ettikten sonra yörüngesel değişimi de hesaba katarak kuyruğun uzunluğunu hesapladılar. Yapılan araştırmalara ve hesaplamalara göre kuyruklu yıldızın iyonik kuyruğu 1 milyar kilometreden daha uzun olarak bulundu. Bu uzunluğun ise gezegenimizin Güneş’e olan uzaklığının hemen hemen 7.5 katı olduğu söyleniyor.

Araştırmacılar 153P/Ikeya-Zhang isimli kuyruklu yıldızının ondan önce keşfedilen ve en uzun kuyruklu yıldız ünvanına sahip olan Hyakutake‘den 2 kat daha uzun bir kuyruğa sahip olduğunu belirtti. Bu durumda ise en uzun kuyruklu yıldız ünvanına sahip Hyakutake isimli kuyruklu yıldız tahtından edilmiş oldu.

Beyza Bayrakdar
Beyza Bayrakdar Beyza Bayrakdar
comments powered by Disqus