Yüzlerce Alman Politikacının Kişisel Verisi Sızdırıldı

Yüzlerce Alman Politikacının Kişisel Verisi Sızdırıldı

Henüz kim olduğu bilinmeyen bilgisayar korsanları tarafından, Dietmar Woidke, bazı Alman sanatçılar, gazeteciler, Youtube fenomenleri ve Alman Başbakanı Angela Merkel dahil 100’den fazla Alman siyasetçinin hassas kişisel verileri sızdırıldı.

Twitter hesabı üzerinden yayınlanan veriler arasında, telefon numaraları, e-mail adresleri, kişisel sohbetler, kredi kartı bilgileri gibi hassas veriler yer alıyor. Kitlesel çapta gerçekleşen bu veri ihlalini kimlerin gerçekleştirdiği henüz bilinmiyor olsa da, kullanıcıların akıllı telefonlarının hacklendiği düşünülüyor. Bu saldırı, Alman AFD partisi hariç tüm siyasi partileri hedef aldı.

Almanya Adalet Bakanı Katarina Barley, bu kitle saldırısını ciddi bir saldırı olarak nitelendirirdi. Bilgi güvenliği federal ofisi ise, bilgisayar korsanlarının kimliğinin ve bu saldırının sebebinin henüz bilinmediğini, hükümet ağlarının ise bu olaydan etkilenmediğini duyurdu.

Politikacılar dışında, ünlü aktör Til Schweiger, ünlü komedyenlerden Jan Boehmermann ve Christian Ehring, onlarca gazeteci de bu veri ihlalinden etkilenenler arasında.

Hakan Torun
Hakan Torun Hakan Torun
comments powered by Disqus