Zoom, Tinananmen Meydanı Katliamını Anma Etkinliği Açan Hesabı Devre Dışı Bıraktı

Zoom, Tinananmen Meydanı Katliamını Anma Etkinliği Açan Hesabı Devre Dışı Bıraktı

Koronavirüs salgını sonrasında kullanıcı sayısında çok ciddi bir artış yaşayan video konferans uygulaması Zoom, ilginç bir haberle gündemde. Zoom’un, ABD merkezli bir hesabı, ikonik hale gelmiş ‘Tiananmen Meydanı protestocusu’nu anma etkinliği yaptığı için kapattı.

ABD merkezli bir aktivist grup, 31 Mayıs’ta, Çin Tiananmen Meydanı’nda, tanklara karşı duran protestocuyu 31. yıl dönümünde andı. Tiananmen Meydanı protestolarına katılan eski öğrenci liderlerinden Zhou Fengsuo yaklaşık 250 kişilik bir etkinliğe ev sahipliği yaptı. Protestolar sırasında öldürülen öğrencilerin anneleri de etkinlikte söz aldı. Ancak 7 Haziran’da Zhou’nun hesabı kapatıldı.

‘Yerel yasalara uymak için devre dışı bırakıldı’

Zoom sözcüsü, yaptığı açıklamada hesabın ‘yerel yasalara uymak’ için devre dışı bırakıldığını söyledi. Sözcü açıkça ifade etmese de, bunun nedeninin Çin’den toplantıya katılan kullanıcıların, Çin’in yetki alanına girmesi olduğu düşünülüyor.

![](images/zoom-cin-ile-iliskili-bir-sirket-mi.jpg)
Zoom’un Çin’le olan ilişkisini eleştiren bir illüstrasyon

Sözcü, “Her küresel şirket gibi, faaliyet gösterdiğimiz ülkelerde geçerli yasalar uymalıyız. Farklı ülkelerde bir toplantı yapıldığında bu ülkelerdeki katılımcıların kendi yerel yasalarına uymaları gerekir. Eylemleri sınırlamayı hedefliyoruz.” şeklinde sözlerini sürdürdü.

Hesap yeniden etkinleştirildi

Zhou’nun hesabı sonrasında yeniden etkinleştirildi. Ancak bir ABD şirketi olan Zoom’un eyleminden ötürü öfke duyduğunu söyleyen Zhou, “Dünya çapında bir toplantı yazılımı olan Zoom’un, koronavirüs salgını döneminde Tiananmen Katliamı’nı hatırlayıp yasaksız şekilde sunmasının şart olduğunu” söyledi.

Zoom her ne kadar Kaliforniya merkezli bir şirket olsa da, Çin’le ilişkili olduğu iddiaları zaman zaman gündeme geliyor. Nisan ayında Zoom’un görüntülü aramaları Çin’deki sunucular üzerinden yönlendirdiği ortaya çıkmıştı.

Çin, demokrasi yanlısı hareketin önemli kilometre taşlarından olan Tiananmen Meydanı katliamı konusunda sıkı sansür yasaları uyguluyor. Zoom’un hesabı devre dışı bırakma kararı da, Çin’in bu uygulamalarının bir uzantısı olarak değerlendiriliyor.

Ahmet Can Bilici
Ahmet Can Bilici Ahmet Can Bilici
comments powered by Disqus