Koronavirüs salgını sürecinde birçok şirket kan kaybı yaşarken, bazı ürün ve hizmetler ise ortaya çıkan ‘yeni normal’in etkisiyle, farklı noktalara ulaştı. Zoom da bu şirketler arasında. Salgın öncesindeki kullanıcı sayısını 30 katına çıkarmayı başaran Zoom, ilk çeyrek raporunu duyurdu.

İlk çeyrekte yüzde 169 büyüme

Koronavirüs salgını öncesinde, günlük aktif kullanıcı sayısı 10 milyona yakın olan Zoom, salgının ardından günlük aktif kullanıcısını 300 milyonun üzerine çıkarmayı başardı. Salgın döneminde kullanıcı sayısı sert bir şekilde artan uygulamanın ilk çeyrekteki büyüme oranı yüzde 169 oldu. Bu büyüme oranı, geçen yılın aynı çeyreğine göre yüzde 78 daha fazla.

328 milyon dolar gelir

Zoom’un 2020 ilk çeyrek geliri, 328 milyon dolar oldu. Şirket, geçen yılın aynı döneminde ise, 122 milyon dolar kazanç sağlamıştı. Şirketin 1. çeyrek gelirinde tahminler 200 milyon dolar seviyesinde olsa da, ortaya çıkan rakam bunun çok üzerinde. 

Şirket için tüm göstergeler iyiye gitse de, brüt kar oranında 2019’a göre bir düşüş söz konusu. Karlılığı düşen şirkette, bunun nedeni olarak ücretsiz kullanıcıların yarattığı talep patlaması gösterildi. Zoom, kullanıcı sayısında yaşadığı artışın yanı sıra birçok resmi kurum, okul ve şirket tarafından tercih ediliyordu ve gizlilik ile ilgili problemlerin gündeme taşınmasının ardından, bazı kurumlar Zoom’u yasaklamıştı. 

YORUM YOK

CEVAP VER