1 Milyar Dolar Bağış Sözü Vermişti: Twitter Kurucusu Dorsey, 87 Milyon Doları Şimdiden Bağışlamış

1 Milyar Dolar Bağış Sözü Vermişti: Twitter Kurucusu Dorsey, 87 Milyon Doları Şimdiden Bağışlamış

Twitter CEO’su Jack Dorsey, geçtiğimiz ay COVID-19 salgını sürecinde 1 milyar dolarlık bir bağış yapacağını açıklamıştı. Dorsey, taahhüt ettiği bağışın 87 milyon dolarını tamamladığını duyurdu.

Dorsey, koronavirüs salgınına karşı mücadele adına, ilk olarak yardıma odaklanmış bir fon kurmayı düşündü. Start Small LLC adlı yardım fonu, Jack Dorsey’in servetinin yüzde 28’ini oluşturuyor.

> [\#startsmall](https://twitter.com/hashtag/startsmall?src=hash&ref_src=twsrc%5Etfw) is up to $87.8M in disbursements. Most are in the tracking sheet, some in process for next week. Interested in helping? All these are incredible and impactful orgs…find one that resonates with you. And now a thread on 6 new grants… <https://t.co/NEvCyaBuMh> > > — jack (@jack) [May 15, 2020](https://twitter.com/jack/status/1261395635279785984?ref_src=twsrc%5Etfw)

Twitter CEO’su, şimdiye kadar yaptığı bağışlarla ilgili bir e-tablo yayınladı. Tabloda bağışların ne kadar olduğu ve nerede yapıldığı aktarıldı. Elektronik tabloda Dorsey, koronavirüsün yanı sıra HIV/AIDS, mülteciler, mahkumların savunuculuğu ve aile içi şiddetle mücadele gibi konularla mücadele eden organizasyonlara destek verdi.

![](images/jack-dorsey-kimdir.jpg)

Dorsey, koronavirüs salgınının HIV’i nasıl etkilediğini tespit etmek adına, HIV taraması yapacak iki kuruluş için 1,3 milyon dolardan fazla bağış yaptı. Uzmanlar, salgın nedeniyle HIV gibi bulaşıcı hastalıkların yayılmasını engellemek ve tedavi geliştirmek adına mücadele ediyor.

Bulaşıcı hastalıkların yanı sıra, sokağa çıkma kısıtlamalarının gölgesinde, aile içi şiddette de bir artış görülüyor. Büyük şehirlerde, yardım hatlarına yapılan şiddet çağrılarının, karantina döneminde arttığı belirlendi. Dorsey, 2,2 milyon dolarlık bağışı, aile içi şiddetle mücadele için ayırdı.

Jack Dorsey ayrıca, internete erişimi olmayan öğrencilerin, uzaktan eğitim sürecinde derslerinden geri kalmamaları adına Oakland Okul Fonu’na da 10 milyon dolarlık bir bağış yaptı. Yerel kaynaklara göre, Oakland’daki yetkililer, Perşembe günü şehirdeki ailelere 25 bin dizüstü bilgisayar ve internet erişim noktası oluşturmak için, 12,5 milyon dolar toplama girişimi başlattı. Dorsey, bu girişimi gördüğünü ve görür görmez finanse ettiğini aktardı.

Twitter kurucusu, dijital ekosistemin en zengin CEO’ları arasında yer almıyor. Ancak buna rağmen yaptığı yardımlar ve üstlendiği sosyal sorumluluk tavrı ile, fark yaratan liderler arasında.

Ahmet Can Bilici
Ahmet Can Bilici Ahmet Can Bilici
comments powered by Disqus