Artemis Anlaşmaları Uzay İşbirliği İçin Yeni Ve Eski Kuralları Ortaya Koydu

Artemis Anlaşmaları Uzay İşbirliği İçin Yeni Ve Eski Kuralları Ortaya Koydu

NASA yaptığı açıklamada, insanlı Ay yolculuğu projesi olan Artemis Programı‘na katılmak isteyen ülkelerdeki uzay ajanslarıyla bir dizi ikili anlaşma yapmaya başladığını açıkladı. Ajans projeye katılacak olan ulusların ve kuruluşların kabul etmeleri gereken “Artemis Anlaşmaları”nın bir özetini web sitesinde yayınladı.

NASA, Artemis Anlaşmaları’nın amacının sivil keşif ve uzayın kullanımını yönetmek için ortak bir ilke kümesi oluşturmak olduğunu söyledi. Ajansın yöneticisi Jim Bridenstine yaptığı açıklamaya göre anlaşma diğer ülkelerle ikili anlaşmaların temelini oluşturacak, böylece potansiyel ortaklar Artemis programına kaydolduklarında neyi kabul ettiklerini bilecekler.

![](images/NASA-Astronaut-1-1600x1067.jpg)

Ayrıca Artemis Anlaşmaları’nın geliştirilmesine öncülük eden NASA ortak yöneticisi Mike Gold, “Biz sadece astronotları Ay’a taşımak istemiyoruz, değerlerimizi ileri taşımak istiyoruz. Uzayda daha huzurlu, şeffaf ve güvenli bir geleceğe yol açacağına inandığımız bu ilkeleri sadece NASA ve birlikte çalıştığımız uluslararası ortaklarına değil, tüm dünyada benimsemeye teşvik etmek için Artemis projesi çevresindeki coşkuyu kullanmak istiyoruz.” dedi.

Anlaşmanın ilkeleri arasında bilimsel bilgi paylaşımı, tarihi uzay eserlerinin korunması, uzayın yalnızca barışçıl amaçlarla araştırılması, uzay cisimlerinin kayıt altına alınması ve kaynakların uluslararası anlaşmalar kapsamında toplanması gibi maddeler yer alıyor. İlkeleri ve her birinin ardındaki mantığı açıklayan, her kitle tarafından anlaşılması amacıyla kısa ve açık bir şekilde oluşturulan NASA bildirisine aşağıdaki linkten ulaşabilirsiniz.

https://www.nasa.gov/specials/artemis-accords/index.html

Beyza Bayrakdar
Beyza Bayrakdar Beyza Bayrakdar
comments powered by Disqus