1,1 Milyar Dolara Anlaşılmıştı: Org Uzantılı Alan Adlarının Özel Bir Şirkete Satışı Engellendi

1,1 Milyar Dolara Anlaşılmıştı: Org Uzantılı Alan Adlarının Özel Bir Şirkete Satışı Engellendi

İnternet sitelerinin alan adlarını, yani domainleri denetleyen organ, internet dünyasının önde gelen isimlerinin çıkışlarının ardından, .org uzantılı alan adlarının kontrolünün, özel bir yatırım şirketine 1,1 milyar dolarlık satışını engelledi.

Kasım ayında, .org uzantılı alan adlarının Ethos Capital adlı yatırım şirketine 1,1 milyar dolara satılması gündeme gelmişti. Org uzantılı alan adını kullanan ve çoğu kar amacı gütmeyen kuruluşlardan oluşan 10 milyonun üzerindeki kuruluş ise, buna karşı tepki gösterdi.

ICANN anlaşmanın reddedildiğini duyurdu

![](images/icann-nedir-alan-adi-satisi.jpg)

İnternet topluluğu tarafından, org uzantısını da dahil olmak üzere yetkili kurum olan ICANN, Perşembe günü anlaşmayı iptal ettiğini duyurdu.

Anlaşma, basında “kabul edilemez bir belirsizlik yarattı” ifadesi ile özetlenmişti. ICANN kurulu, gelen baskıların ardından kamu yararını gözeterek büyük anlaşmayı durdurdu.

Geçmişte ABD Ticaret Bakanlığı tarafından denetlenen ICANN, internet sitesi adreslerini son yıllarda yeni uzantılarla genişletti ve alan adı endüstrisini geliştirmek için çalışıyor.

Dosyayı karara bağlayan Kaliforniya Başsavcısı Xavier Becerra, kar amacı gütmeyen bir kuruluş olan ICANN’in Ethos anlaşmasını birden fazla gerekçe ile reddetti.

Becerra, şeffaflık eksikliğine vurgu yaparak, internet topluluğunun neden geliri çeşitlendirmek adına başka alternatifler üzerinde çalışmadığını sorguladı.

Başsavcı, 15 Nisan tarihli mektubunda “ICANN’ın yönettiği .org uzantılı alan adlarındaki kayıtlardan bazılarının, kriz zamanlarında insanlara yardımcı olmak adına çalışan kritik kuruluşlar olduğu dikkate alınmalıdır” notu yer aldı.

Dünya Sağlık Örgütü, Dünya Bankası, Kızıl Haç, Sınır Tanımayan Doktorlar ve Birleşmiş Milletler, org uzantılı alan adı kullanan kurumlardan bazıları.

Ahmet Can Bilici
Ahmet Can Bilici Ahmet Can Bilici
comments powered by Disqus