Zoom Alternatifi 3 Video Konferans Uygulaması

Zoom Alternatifi 3 Video Konferans Uygulaması

Zoom’la ilgili gizlilik konusunda basına yansıyan son haberler sizi rahatsız ettiyse, birçok alternatif sizi bekliyor. Koronavirüs salgını esnasında uzaktan çalışma ve eğitim modelinin yaygınlaşması, video konferans uygulamalarına olan ilginin ciddi şekilde artmasına neden oldu. Bu süreçte en çok ilgi gören platform olan Zoom ise, Mart ayının sonlarında birtakım gizlilik eleştirileri aldı. Video konferans uygulamaları içinde, gizlilik ve güvenlikle ilgili endişeleriniz varsa, sizin için en iyi alternatifleri sıraladık.

Skype Meet Now

![](images/zoom-benzeri-uygulamalar-skype.jpg)

Skype, 2003 yılında piyasaya sürüldüğünde birebir iletişim alanında en çok tercih edilen platformlardan biri oldu. Meet Now özelliği ise, uygulamanın sol kısmında yer alan buton üzerinden erişilebilen bir video konferans servisi. Platform, cihazınıza bağlı olarak katılımcı sayısı konusunda esnek bir yapı sunuyor.

Bunun yanında, hizmet için kaydolmak zorunda kalmadan ücretsiz bir video konferans oluşturmaya olanak tanıyan bir sayfa da mevcut. Uygulamaya kayıt olarak daha fazla özellik keşfetme şansınız var ancak üye olmadan video konferans kullanmak istiyorsanız, bu seçenek sizin için iyi olabilir.

Dikkat çekici özellikler

  • Aramaları 30 güne kadar kaydedebilir
  • Arka planı bulanıklaştırabilir
  • Sunumlar paylaşılabilir

CISCO WEBEX

![](images/cisco-webex-nedir.jpg)

Webex, 90’lı yıllardan beri var olan bir video konferans uygulaması. 2007 yılında Cisco bünyesine geçen Webex, temel olarak bir iş uygulaması olarak kurumsal şirketlere hizmet verse de, incelemeye değer oldukça iyi bir ücretsiz sürüme de sahip. Mevcut durum için, freemium sürümü, katılımcı özelliklerini 50-100 arasına gelişletti ve toplantıları 40 dakikalık sınırlamadı.

Dikkat çekici özellikler

  • 100 katılımcıya kadar izin
  • Her toplantı için sınırsız süre
  • Sesli çağrılar

Google Meet

![](images/google-meet-nedir.jpg)

Eski adıyla Hangouts Meet olarak hizmet veren Google Meet, Google’ın ücretli hizmeti G Suite’e abone olanlara sunuluyor. Google, Mayıs ayı itibariyle Meet’i, ücretsiz Google servisleri arasında sunacağını açıkladı. Google Meet, arkadaşlarınızla ve iş arkadaşlarınızla toplantı yapmanın basit bir yolu. Toplantı kısmına gidip, “Toplantıya Katıl veya Başlat” butonuna tıklayarak, hızlı bir şekilde video konferans başlatabilirsiniz. Toplantı planlarınızda ayrıca, Google Takvim’i kullanabilirsiniz. Google, girişi kabul etme ya da reddetme seçeneklerini de sunuyor.

Dikkat çekici özellikler

  • 30 Eylül’e kadar sınırsız toplantı süresi
  • 100 katılımcıya kadar izin

Ahmet Can Bilici
Ahmet Can Bilici Ahmet Can Bilici
comments powered by Disqus