1890 Yılında Kaydedilen Paris Seyahati Yapay Zekayla 4K Çözünürlüğe Kavuştu

1890 Yılında Kaydedilen Paris Seyahati Yapay Zekayla 4K Çözünürlüğe Kavuştu

Yapay zeka ile işlenmiş yeni bir video yayınlandı. 1890‘larda Paris‘e gerçekleştirilen bir seyahat esnasında kaydedilen 6 dakikalık görüntü, yapay zeka ile 4K çözünürlüğe kavuştu.

Yapay zeka uygulama alanları her geçen gün daha ilgi çekici bir noktaya ilerliyor. Youtube’da Denis Shiryaev isimli kanal tarafından hazırlanan video, 1890’larda kaydedilmiş Paris seyahatinden kareler içeriyor. Video açıklamasında yer alan bilgiye göre, yaklaşık 6 dakikalık video yapay sinir ağları ile yeniden oluşturulmuş.

Yeniden renklendirilen video 60 FPS‘e yükseltilmiş. Renklendirmeden çok emin olmadığını söyleyen kanal sahibi, video renklendirme için derin öğrenme teknolojilerini kullanan DeOldify NN isimli açık kaynak çözümü kullandığını ve renklerden pek emin olmadığının altını çiziyor.

Video 4K çözünürlüğünde izlenebiliyor ancak 4K çözünürlüğü şu anda beta aşamasında. İlerleyen günlerde geliştirilmiş bir 4K Paris videosu izleyebiliriz.

![](https://i2.wp.com/intersiber.comimages/1890-yilinda-kaydedilen-paris-seyahati-yapay-zekayla-4k-cozunurluge-kavustu.png?fit=640%2C270&ssl=1)

Bu Vlog 130 yaşında

Paylaşılan video 1890’lardaki Paris sokaklarında geçiyor. Bir nevi vlog sayılabilecek video, dönemin Paris yaşantısı hakkında güzel detaylar barındırıyor.

Bir süs havuzunda oyuncak yelkenlilerini yüzdüren çocuklar henüz teknolojik oyuncaklara sahip olmamalarına rağmen bir hayli eğleniyorlar. Torunlarının RC teknelerden bile sıkıldığını görselerdi şüphesiz çok şaşıracaklardı.

Yapay zeka teknolojileri ile, önümüzdeki dönemlerde çok fazla sayıda unutulmuş video arşivden çıkacağa benziyor.

Hakan Torun
Hakan Torun Hakan Torun
comments powered by Disqus