2020’nin İlk Çeyreğinde En Çok Satan Akıllı Telefon iPhone 11 Oldu

2020’nin İlk Çeyreğinde En Çok Satan Akıllı Telefon iPhone 11 Oldu

İngiliz merkezli araştırma şirketi Omdia, akıllı telefon pazarında, Ocak-Mart aylarında en çok satan akıllı telefonları açıkladı. 2020’nin ilk çeyreğinde en çok satan akıllı telefon, 19,5 milyon satış adedi ile Apple iPhone 11 oldu.

Küresel durgunluğa karşı yüksek satış başarısı

Rapora göre iPhone 11, geçen yılın en çok satan akıllı telefonu olan iPhone XR’dan da iyi bir performans sergiledi. Bu yılın başında ortaya çıkan küresel salgın, dünya çapında satın alımları yavaşlatmasına ve satış kanallarına darbe vurmasına karşın, Apple’ın akıllı telefon modeli etkileyici bir satış performansı ortaya koydu.

Listenin ikinci sırasında Samsung Galaxy A51 var

Yılın ilk çeyreğinde satış başarısı gösteren akıllı telefonlar arasında, iPhone 11’i, 6,8 milyon satış adedi ile Samsung Galaxy A51 ve 6,6 milyon satış rakamı ile Redmi Note 8 takip ediyor. 4. sırada Xiaomi Redmi Note 8 Pro yer alırken, 5. sırada da iPhone XR var.

![](images/en-cok-satan-akilli-telefon-modelleri-2020.jpg)

İlk 10’da Huawei yok

Samsung, 5G’li akıllı telefonlar pazarına bakıldığında, S20 serisinde ilk çeyrekte Huawei’yi geride bıraktı. En çok satan 5G’li akıllı telefon, 3,5 milyon satış adedi ile Samsung S20+ oldu.

Küresel satış listesinde Huawei yer almıyor, ancak şirket en çok satan 5G’li telefonlar listesinde 2. ve 3. sırada.

![](images/en-cok-satan-5g-li-akilli-telefonlar-2020.jpg)

Huawei, en çok satan akıllı telefonlar listesinde yer almadı. Çinli teknoloji devi, ABD tarafından kara listeye alınmış ve ABD’li şirketlerden hizmet alması engellenmişti. Huawei’nin yeni çıkardığı modellerde, Google uygulama ve hizmetleri bulunmuyor.

Ahmet Can Bilici
Ahmet Can Bilici Ahmet Can Bilici
comments powered by Disqus