8K Televizyon Modellerini Satın Almak Ne Zaman Mümkün Olacak?

8K Televizyon Modellerini Satın Almak Ne Zaman Mümkün Olacak?

4K televizyon modelleri henüz herkesin ulaşabildiği bir noktaya gelmeden, 8K televizyon modelleri tanıtılmaya ve satışa sunulmaya başlandı. 8K televizyon modellerini ne zaman satın alabileceğimizi, 8K televizyon alınır mı alınmaz mı bu analizde ele aldık.

Ortalama tüketici için en büyük engel fiyattır. Sonunda 4K ekranların nispeten uygun olduğu bir noktaya geldik. Daha fazla 4K ekran üretilip büyük ölçekte satıldıkça bu fiyat daha da düşecektir.

1- Fiyatı düştüğü zaman

Panel teknolojisi sürekli gelişiyor. 2019’da 8K TV piyasaya çıktı ve CES 2020’de fuara hakim oldu. Samsung, LG ve Sony gibi devler de dahil olmak üzere tüm büyük panel üreticileri bu teknolojileri artık üretiyor.

Yeni gelişen teknoloji pahalıdır çünkü büyük ölçekte üretim yapmak büyük maliyetlere sebep olur. Artık bu paneller seri üretime girdiği için üretim fiyatı düşmeye başlayacak.

Sony , 2012 yılında satışa sunulan ilk 4K TV‘lerden birini 25.000$ maliyetle piyasaya sürmüştü. Yüksek çözünürlüklü bir LCD panelden biraz daha fazlasıydı ve yüksek dinamik aralık (HDR) veya FreeSync desteği gibi özelliklerden yoksundu. Son sekiz yılda panel teknolojisi tamamen değişti. HDR gibi teknolojilerin televizyon teknolojisinin gerçek yıldızları olduğu kanıtlandı.

İsterseniz şu anda 8K TV satın alabilirsiniz. Sony’nin MASTER serisi 9.999 dolardan başlıyor ve 59.999 dolara kadar çıkıyor. Sadece pahalı değil, aynı zamanda tamamen geleceğe dönük de değiller. Standardın olgunlaşması gereken süre boyunca hangi ek teknolojilerin ortaya çıkacağını söylemek mümkün değil.

![](images/8ktv1.jpg)

2- Yeterli Derecede 8K İçerik Olduğu Zaman

4K’nın benimsenmesini engelleyen ana unsurlardan birisi de içerik eksikliğiydi. 2012’de 4K televizyonlar sahneye ilk çıktığında, 4K içerik üretmek pahalı bir işti. 4K kameralar pahalıydı ve çoğunlukla profesyonel film yapımcılarının erişebildiği donanımlardı. Görüntüleri işlemek ve düzenlemek için pahalı ve güçlü bilgisayarlar da gerekiyordu.

Kameralar daha yaygın hale geldikçe ve bilgisayarlar daha güçlü hale geldikçe, zamanla 4K görüntü kaydetme ve işleme maliyetleri düştü. 4K içerik üretimi daha ucuz olduğunda, 4K’da daha fazla içerik üretildi. Aynı şey 8K için de geçerli olacak.

Şu anda, çok az medya platformu 8K içerik sunuyor. Avrupa ve Japonya’da bir avuç hizmet var. Ancak Netflix, Hulu, HBO ve diğer şirketler şu anda 4K görüntü hizmeti veriyorlar. YouTube’un 8K içeriği var, ancak bunun için filtreleme yolu yok ve şimdilik 4K altında toplanıyor.

3- İnternet Hızınız Yeteri Kadar Arttığı Zaman

Netflix’e göre, bir saatlik akışlı HDR içeriği 7 GB bant genişliği tüketiyor ve 25 Mbps veya daha fazla bağlantı gerektiriyor. Bunlar elbette ortalama tahminler ve gerçek rakamlar farklılık gösterebilir. Ancak şimdilik bunları örnek değer olarak ele alabiliriz.

8K çekim 4K’nın dikey ve yatay çözünürlüğünün iki katına sahip olduğundan, aynı anda ekranda dört kat fazla piksel barındırıyor. Bu, 4K bir görüntü oluşturmak için gereken verinin dört katı anlamına gelir. Bu rakamlarda, bir saatlik 8K HDR içeriği 28 GB bant genişliği tüketecek ve en azından 100 Mbps bağlantı gerektirecektir.

Speedtest’e göre , küresel ortalama sabit geniş bant hızı 40 Mbps ve 75 Mbps arasında. Bu, küresel nüfusun en az yarısının bu ortalamanın altında hızlar yaşadığı anlamına gelir. Türkiye’deki internet kullanıcıları elbette bu hız ortalamasının epey altında bağlantı hızlarına sahip. Ortalama 134 Mbps indirme hızıyla şu anda dünyada sekizinci sırada yer alan ABD’de bile, yaşadığınız yere bağlı olarak mevcut hızda büyük farklılıklar görülüyor.

Medya akış hizmetlerinin 8K’ya tam olarak taahhüt verebilmesi için internet bağlantı hızının önemli ölçüde artması gerekecektir. Oyunların ve filmlerin fiziksel satışları azalmaya devam ettikçe, internet geleceğinin içerik dağıtım altyapısı olduğu açıktır. Ve bu altyapının yarısının yoğun veri taleplerini karşılamak için gelişmesi gerekecek.

![](images/8ktv2.jpg)

5G 8K medya akışı için çözümde önemli bir rol oynayacak. 2019 yılında Samsung, içeriği sabit bir geniş bant bağlantısından daha hızlı yayınlamak için 5G hızları kullanan 8K ekran konsepti üretmek için SK Telecom ile ortaklık kurdu. Çoğu ülke 5G’yi henüz ülkelerinde kullanıma sunmadı, yani bu hala uygulanabilir bir çözüm olmaktan çok uzak. Her ne kadar son dönemlerde 5G akıllı telefon modelleri tanıtılmaya başlansa da Apple henüz 5G uyumlu bir iPhone tanıtmadı.

Tavsiyemiz Henüz Satın Almamanız Doğrultusunda

2020’nin başından itibaren, 8K TV satın almak kötü bir fikir. Henüz ortada bir içerik yok, 8K televizyonlar çok pahalı ve panel teknolojisi hızla gelişiyor. 8K genel kullanım için hazır olduğunda, mikro-LED ekranların üretim maliyeti önemli ölçüde düşmüş olacak.

Bu parayı yetenekli bir 4K ekrana, bir PlayStation 5 veya Xbox Series X’e ve bir Netflix aboneliğine harcamanız daha iyi olur.

comments powered by Disqus