SpaceX İlk Astronotlarını Uzaya Gönderiyor

SpaceX İlk Astronotlarını Uzaya Gönderiyor

SpaceX, Crew Dragon kapsülü ile astronotları Anneler Günü’nden önce Florida’dan yörüngeye taşımak istiyor.

9 yıldır ülkesinden uzaya astronot gönderemeyen ABD, astronotlarını Rusya’nın Soyuz kapsülleri ile gönderiyordu. Uzay ajansları için mürettebat taşıyan kapsüller üreten Elon Musk’ın şirketi SpaceX, Amerikan Havacılık ve Uzay Ajansı (NASA) için geliştirdiği Crew Dragon kapsülünü 2 Mart’ta uzaya fırlatmış, 3 Mart’ta Uluslararası Uzay İstasyonuna (ISS) ulaşan mekik, 8 Mart’ta Dünya’ya dönmüştü.

![](images/33-1-1024x700-1.jpg)

SpaceX Baş İşletme Sorumlusu Gwynne Shotwell, Salı günü CNC’nin Washington’daki Satellite 2020 konferansında gazetecilerle yaptığı konuşmada, şirketin iki ay içinde astronotları uzaya göndermeyi hedeflediğini söyledi.

Sektör web sitesi SpaceFlight Now’a göre, öncü Crew Dragon lansmanının Florida’nın Kennedy Uzay Merkezi’nden 7 Mayıs’ta yapılacağını duyurdu. Kennedy Uzay Merkezi’nden fırlatılacak olan uzay aracının Uzay İstasyonu’nda bir hafta kalıp Dünya’ya dönerek Atlantik Okyanusu’na düşmesi planlanıyor.

![](https://i2.wp.com/intersiber.comimages/230220191131087873117.jpg?fit=640%2C360&ssl=1)

Mayıs ayında program başarılı olunursa, Crew Dragon heyeti, 2011’de NASA’nın Uzay Mekiği programının sona ermesinden bu yana astronotları yörüngeye taşıyan Rus Soyuz araçlarında rezerve edilen yörünge uçuşları bitecek.

Kalan testler iyi giderse ve NASA ile anlaşma sağlanabilirse, yaklaşık sekiz hafta içinde yeni bir insan uzay uçuşu çağına geçebileceğiz.

Beyza Bayrakdar
Beyza Bayrakdar Beyza Bayrakdar
comments powered by Disqus